Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Reportáž

Špiní jméno naší školy, neslo se studentskou demonstrací na akci Stop Ševčík!

Když s ním nesouhlasíte, můžete skončit. Na demonstraci za odvolání kontroverzního děkana bylo málo studentů z jeho fakulty

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Rozruch kolem děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka ve středu vyvrcholil studentskou demonstrací na náměstí Winstona Churchilla před budovou univerzity. Protest s názvem „Stop Ševčík!“ reagoval na sobotní incident před Národním muzeem, kam se vydal dav protestující na přilehlém Václavském náměstí proti vládním opatřením v oblasti ekonomiky a podpoře Ukrajiny.  Část demonstrantů se později pokusila vniknout do muzea s tím, že chtěli strhnout ukrajinskou vlajku, která visí na jeho průčelí. Do střetu s policejními silami se zapojil také děkan Ševčík. Poté vysvětloval, že šel jen náhodou kolem a neměl s demonstrací nic společného. Rektor VŠE Petr Dvořák ho v pondělí vyzval k rezignaci na akademickou funkci kvůli tomu, že kazí dobrou pověst školy, a dal mu čas do úterního dopoledne. O den později Ševčík přišel s prohlášením, že chce více času a nadále zůstává děkanem Národohospodářské fakulty.

„Studenti se tady sešli proto, že chtějí dát najevo, že podporují vedení VŠE v krocích proti panu Ševčíkovi a že si také nemyslí, že by měl být děkanem jedné z fakult,“ shrnuje doktorand z fakulty finančnictví a účetnictví na VŠE a člen univerzitního akademického senátu Lukáš Hulínský důvod, proč bylo v půl jedné celé náměstí před univerzitou zaplněno studenty.  S tím souhlasí i další studenti, kteří si mezi semináři udělali čas a na protest přišli.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].