0:00
0:00
28. 5. 20254 minuty

Motoristům klesají preference. Není to ale úplně jedno? Český antisystém je stále hodně silný

Na výsledek voleb zřejmě nebude mít vliv, kolik antisystémových stran se dostane do parlamentu

Je možné, že by mohli Motoristé, politický projekt Václava Klause v čele se „závodníkem“ Filipem Turkem, klesnout v popularitě tak hluboko, jak ukázaly poslední průzkumy? Zřejmě ne. Výsledek agentury STEM z minulého týdne 2,8 procenta se natolik vymyká předchozím měřením, že zřejmě půjde o mimořádný výkyv a s návalem radosti (nebo smutku) bude potřeba počkat na další týdny.

Přesto se v českých politických náladách něco nového děje. Chaos administrativy Donalda Trumpa neodrazuje od jeho klonů voliče jen v Kanadě, Austrálii či Rumunsku, ale má podle všeho vliv i na rozložení českých předvolebních preferencí. Pod magickou pětiprocentní hranici padá v poslední době tu Turkovo uskupení, jindy komunistické Stačilo!. Efekt Trump bude ovšem pouze jedním z faktorů, jež přinášejí změnu. Dalším je vzestup koalice kolem Okamurovy SPD, která plní to, co si vytyčila – sbírá antisystémové hlasy.

Každopádně počet stranických uskupení, které nakonec překonají pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu, bude pro konečné počty a sestavování vlády opět klíčový – stejně jako v roce 2021. Přitom v posledních dvou měsících osciluje počet předpokládaných antisystémových mandátů v Poslanecké sněmovně podle průzkumů agentur STEM, Median a Kantar od 37 do 52. Druhá hodnota by přitom byla nejsilnější podporou antisystému od listopadu 1989 a nastala by za předpokladu, že se do sněmovny dostanou všechny antisystémové strany, které se pohybují nad pěti procenty, tedy SPD, Stačilo! a Motoristé.

↓ INZERCE

Ano, pane ministře

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc