Mikuláš Minář jde do politiky: Co to udělá s Milionem chvilek a opozicí?
 
Milion chvilek
Mikuláš Minář, Staroměstské náměstí, červen 2020 • Autor: Aktuálně.cz - Jakub Plíhal

Bylo to stále patrnější už několik měsíců a teď se to stalo. Zakladatel Milionu chvilek Mikuláš Minář se vzdal vedení spolku, protože chce jít do politiky a zřejmě být i u založení nového hnutí. To nepochybně vyvolá velkou vlnu reakcí. Jedni budou říkat, že to věděli dávno. Druzí, že je to zrada. V jistém ohledu to však budou jen ozvuky vlastních obav či nechutenství. Mikuláš Minář totiž může zradit jedině sám sebe.

Začátek strany

Reklama
Reklama

Když někdo založí občanskou iniciativu, která pohne společností, Je naprosto logické, že ho to změní. Každý den posloucháte příběhy lidí, kteří se vám svěřují se svými strachy i nadějemi. Vše se do vás ukládá a roste pocit odpovědnosti. A nepochybně roste i sebevědomí; dojem, že můžete být tím, kdo pomůže. Sledovat politiku z bezprostřední blízkosti, jednat se stranickými lídry, vnímat jejich limity, vystupovat na náměstích či v médiích, to vše přitahuje a vyvolává otázku: Co já?

Občanské hnutí má sílu burcovat, probouzet, ale nemůže věci měnit systémově. Od toho je politika. Volba Mikuláše Mináře je tudíž logická, i když na začátku nebyla jeho cílem. Jen těžko mu může někdo vyčítat touhu převzít odpovědnost. Není obecním majetkem, aby mu druzí určovali, co má a nemá dělat. Jestli vnímá, že občan jako on tu nemá zastoupení a je třeba založit něco nového, jedná podle svého svědomí. Minář tak může v tuto chvíli zradit jedině Mináře.

01-3955
Autor: Milan Jaroš
02-3986
Autor: Milan Jaroš
03-4017
Autor: Milan Jaroš
04-4080
Autor: Milan Jaroš
05-4097
Autor: Milan Jaroš
06-4106
Autor: Milan Jaroš
07-4115
Autor: Milan Jaroš
08-4131
Autor: Milan Jaroš
09-4133
Autor: Milan Jaroš
10-4156
Autor: Milan Jaroš
11-4161
Autor: Milan Jaroš
12-4194
Autor: Milan Jaroš
13-4201
Autor: Milan Jaroš
14-4225
Autor: Milan Jaroš
15-4264
Autor: Milan Jaroš
16-4272
Autor: Milan Jaroš
17-4277
Autor: Milan Jaroš
18-4298
Autor: Milan Jaroš
19-4324
Autor: Milan Jaroš
20-4351
Autor: Milan Jaroš
21-4428
Autor: Milan Jaroš
22-4481
Autor: Milan Jaroš
23-4490
Autor: Milan Jaroš
24-4511
Autor: Milan Jaroš
25-4555
Autor: Milan Jaroš
26-4600
Autor: Milan Jaroš
27-4608
Autor: Milan Jaroš
28-4649
Autor: Milan Jaroš
29-4867
Autor: Milan Jaroš
30-4944
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

To je osobní stránka věci. Ta společenská se teprve ukáže a pro Mikuláše Mináře vůbec nebude snadná. Milion chvilek podporovala řada oddaných voličů opozičních stran. Ti mu teď budou v nemalé míře spílat, že to není fér, že kdyby bývali byli věděli… Nic nebude platit, že to na začátku nemohl tušit. Minimálně první reakce budou více kritické než pozitivní. Logicky se budou mnozí ptát: takže další projekt, který bude drolit hlasy opozice? Podobné reakce ostatně zaznívají i teď před senátními volbami, kde proti sobě v pražských obvodech kandiduje hned několik zajímavých kandidátů opozice. Řada lidí bohužel deklaruje, že kvůli tomu ani nepůjdou volit: zase se nedohodli.

Mikuláš Minář naznačuje, že by mohl vytvořit projekt s pražským poslancem Janem Čižinským, který ukázal úspěšnou občanskou kampaň před komunálními volbami do hlavního města. O tomto projektu se mluví dlouho, což může být problém. Je to trochu přenášené dítě. Jestli nový projekt těchto bezesporu sympatických mužů vznikne, co bude jeho přínosem? V čem se bude lišit od jiných?

Čtěte také: Vzdejte se Agrofertu, nebo odejděte, vyzval Babiše hlídací maxipes

Stavět na sympatičnosti nelze. Že byste s někým rádi strávili noc, ještě neznamená, že s ním budete chtít strávit celý život. Upozorňovat na chyby Andreje Babiše (případně i dnešní opozice) je vlastně docela jednoduché. Vytvořit alternativu nikoli. Zároveň je ale třeba uznat, že Minář má pravdu, když říká, že opozičním stranám – snad s výjimkou Pirátů – téměř nerostou preference.

To se může změnit. Už oznámení o vstupu do politiky a chuť založit politické hnutí bude mít nepochybně vliv na ostatní politická uskupení - spáchala by sebevraždu, kdyby se teď ke spolupráci neodhodlala. Pro Mináře s Čižinským by bylo velmi těžké uspět, pakliže by se na společné kandidátce domluvili například Piráti a STAN. Oba politici by proto měli deklarovat nejen to, jaké hnutí by případně chtěli založit, ale i to, za jakých okolností by to neudělali a přidali se k některému ze stávajících projektů.

Konec spolku

Jedna věc ale bude pro Mikuláše Mináře více než náročná. Bude teď muset sledovat, jak jeho spolek Milion chvilek umírá a ti, kdo v něm zůstali, odnášejí kritiku za něj. Ve vedení sice Mináře nahradil mimořádně schopný Benjamin Roll, ale všichni mu budou předhazovat, že je to politický spolek, že už se jednou spálili a nechtějí to zažít znovu. Politici s ním nebudou chtít jednat, lidé pracující pro jiné strany se stáhnou.

Samozřejmě se vše může vyvinout jinak, ale zkušenost z minulosti říká, že sledujeme konec jednoho výjimečného spolku. To není žádná tragédie, svou roli splnil více než čestně. Dal lidem naději v době, kdy ji nikdo neviděl.

Čtěte také: Opozice a v čem se Milion chvilek plete

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2235

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte