Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Lipavský začal dobře

Česká diplomacie udělala přesně to, co se svými omezenými možnostmi udělat měla

Jan Lipavský • Autor: Milan Jaroš
Jan Lipavský • Autor: Milan Jaroš

Český prezident udělal hodně pro to, aby to vypadalo, že Česko sleduje ruské přípravy na přepadení Ukrajiny s okázalou lhostejností. S přehledem účastníka porad v Kremlu Miloš Zeman prohlásil, že Vladimir Putin žádnou válku nechystá a že jsme neměli dávat Kyjevu žádné zbraně. Maximálně jim něco výhodně prodat a na ruském válečném dobrodružství ještě vydělat.

Po několika dnech je ale obraz Česka výrazně jiný. Iniciativy se totiž chopil ten, kdo měl být Zemanův hlavní oponent - ministr zahraničí Jan Lipavský. Domluvil návštěvu Ukrajiny a přibral do letadla své kolegy, ministry zahraničí Slovenska a Rakouska.

Reprezentanti opozice jako Patrik Nacher nebo Ruské federace jako Jaroslav Foldyna sice na sociálních sítích zkusili udělat z Lipavského návštěvy na frontové linii téma směšně nasazené vojenské helmy, ale to sotva mohlo zastřít neobvyklý úspěch, jaký česká diplomacie zaznamenala.

Ministr, nad jehož kompetencemi poletovaly veřejným prostorem různé pochybnosti, udělal přesně to, co Česko jako členská země ze střední Evropy mělo se svými omezenými možnostmi udělat. Symbolickou solidární návštěvou v Kyjevě posílit dojem, že Ukrajina nestojí proti Rusku sama.

Není tedy od věci říct, že Lipavský začal na rozdíl od některých svých kolegů z vlády dobře.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].