Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Kyjevan Fiala

Cesta českého premiéra do ostřelovaného města ukazuje, že na gestech v politice záleží

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Premiér Petr Fiala po nástupu do úřadu dvakrát nespěchal na setkávání se zahraničními státníky. Soustředil se na domácí politiku, ale válka na Ukrajině logicky pootočila jeho agendu a priority. Česká vláda rozhodla o vojenské pomoci Kyjevu, opakovaně ji navýšila a chce v tom pokračovat. Kromě toho se země otevřela pro ukrajinské uprchlíky. V tomhle směru měl Fiala lehčí pozici, na jeho straně bylo od začátku veřejné mínění, které zaujalo jasně odmítavý postoj vůči ruské agresi.

Nyní se však Fiala rozhodl jít o krok dál a odjet do Rusy ostřelovaného Kyjeva osobně. Zamířil tam společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, jeho vicepremiérem Jarosławem Kaczyńským a premiérem Slovinska Janezem Janšou  - a jsou tam jako představitelé Evropské unie. V hlavním ukrajinském městě povedou jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Shmyhalem.

„Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti,“ uvedl na svém twitterovém účtu Fiala. A dodal, že během své cesty chce Ukrajincům představit „balík podpory pro Ukrajinu a její občany“.

V politice je čas od času potřeba udělat silné gesto - a to se českému premiérovi podařilo. Návštěva Kyjeva ukazuje, že Evropské unii na Ukrajině záleží, a je dobře, že tuhle agendu pomáhají tlačit dopředu právě Češi, kteří mají zkušenost se sovětskou okupací.

Fialův pobyt na místě může Ukrajincům, kteří bojují i za evropské bezpečí, dodat další energii a pocit, že v tom nejsou sami, jakkoliv z jejich strany často a správně zaznívá, že EU a NATO by pro ně měly dělat více než dosud. I když premiérův pobyt na Ukrajině provázejí přísná bezpečnostní opatření, je v tom z jeho strany i kus osobní odvahy, protože Rusko s útoky nepřestává, a každý, kdo Ukrajinu navštíví, se tak vystavuje riziku. Petr Fiala se ho rozhodl podstoupit a to je minimálně sympatické.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].