0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře9. 12. 20202 minuty

Komunisté trvají na škrtech v armádě a Zeman hraje s nimi

K čemu bude prezident přemlouvat ministra obrany

Předseda komunistů Vojtěch Filip a jeho strana trvají na svém sněmovním ano pod rozpočet na příští rok pouze v případě, pokud se škrtne z armádních výdajů deset miliard korun. Filip doporučuje třeba nekoupit víceúčelové vrtulníky z USA. Armáda používá stále stroje ruské výroby, které se nedají moc použít do společných akcí NATO - a komunistům vyhovuje samozřejmě vše, co škodí alianci.

V úterý se s Filipem sešli premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu Aleš Opata. Jejich vysvětlování komunistickému šéfovi, že armáda potřebuje investice hlavně kvůli obraně území Česka, ale i kvůli společným operacím NATO bylo pochopitelně házením hrachu na zeď. Filip trvá na svém: rozpočet nepodpoří, dokud se neškrtnou armádní výdaje.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dobře, Babiš sklízí, co zasel angažováním komunistů k podpoře vlády. Ale co dál? Česká armáda je na tom skutečně špatně. A celkem hrozivě vypadá i slib Vojtěcha Filipa, že se jeho velký spojenec prezident Zeman nabídl coby mediátor pro schůzku s Metnarem. Prezident je hlavou armády. Mluví často, byť trochu zmateně o tom, že musíme mít bojeschopné vojsko. Tak proč by Filipovi vyhovovalo, že se sejde v trojce s prezidentem a ministrem obrany, kteří dosud prosazovali víceméně to samé? Že se v armádě škrtat nemá?

Pro prezidenta může být rozpočet nástrojem pro tlak na premiéra Babiše. Třeba aby upustil od plánu odložit soutěž na Zemanovo tolik chtěné rozšíření jaderných  Dukovan. Nebo hodně chce, aby premiér konečně něco udělal s šéfem BIS Michalem Koudelkou. Nebo vůbec s bezpečnostními institucemi téhle země, které nejdou prezidentovi na ruku - v posledních měsících ani náhodou.

V každém případě je snaha komunistů využít rozpočet k torpedování našeho angažmá v NATO a pokus do věci vtáhnout prezidenta Zemana docela hrozivou operací.  Jde o zákulisní politické manévry Hradu a komunistů, jejichž příčina je i pro investigativního novináře nejasná. Ale v každém případě jde o spojení, které je rizikem pro tuzemskou bezpečnost.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].