Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Koho Grammy uklízí do žánrových kategorií

Americké hudební ceny se snaží omladit, ale stále je provází jistá pachuť

Grammy
Billie Eilish • Autor: AP, Chris Pizzello

Vše, co mohla, posbírala Billie Eilish. Do této jedné věty by se dal shrnout výsledek 62. cen Grammy. Teprve podruhé v historii udílení došlo k tomu, že v nejsledovanějších kategoriích – nahrávka roku, album roku, píseň roku a objev roku – zvítězil jeden umělec. Naposledy se něco podobného podařilo písničkáři Christopheru Crossovi v roce 1981. Zároveň byla Billie Eilish nejmladší umělkyní, která kdy v těchto kategoriích zvítězila. K celkovému součtu pěti trofejí si pak Billie Eilish a její bratr a spolupracovník Finneas O'Connell ještě připočítali cenu za nejlepší popové vokální album.

Celá oslava se však nesla ve stínu tragického úmrtí basketbalisty Kobe Bryanta. Grammy se tradičně udílejí v losangeleské aréně Staples Center, která je domácí scénou teamu Lakers, do jehož historie se Bryant nesmazatelně zapsal. „Dnešek je pro Kobeho. Pláču, protože tě miluji,“ prohlásila během večer zpěvačka Lizzo, která si odnesla tři ceny, a večerem provázející Alicia Keys zase dodala: „Jsme tu společně na nejvýznamnějším hudebním večeru a oslavujeme umělce, kteří to dělají nejlépe. Popravdě teď ale všichni cítíme strašný smutek." Připomněl jej i rapper Lil Nas X,  jenž získal dvě sošky za svůj hybrid country a trapu Old Town Road – všudypřítomný hit roku 2019.

Reklama
Reklama

Kdyby nic jiného, tak aspoň triumf Billie Eilish a nápady hýřící vystoupení Lila Nas X ukázalo ochotu dát prostor opravdu mladým hudebníků a pokusit se setřást nádech konzervativní zkostnatělosti, která byla s Grammy v poslední dekádě spojená.  Přes všechnu snahu postihnout populární hudbu v celé její šíři a rozdrobenosti, o což se Grammy pokouší v 84 kategoriích, však ceny stále provází jistá pachuť.

0127P202001270167601
Tyler, The Creator • Autor: Chris Pizzello

Ta je dána jak zvěstmi z nitra udílející Národní akademie hudebního umění a věd, tak samotnými výsledky, v nichž afroameričtí umělci figurují stále spíše na okraji. Pouhých deset dnů před udílením cen byla z funkce prezidentky akademie odvolána Deborah Dugan, která byla v úřadu teprve od srpna a měla zklidnit situaci po kontroverzním předchůdci Neilu Portnowovi. Dugan tvrdí, že její odvolání bylo odvetou za to, že v organizaci odkryla řadu pochybení; protistrana naopak uvádí, že na pracovišti vytvářela toxické prostředí a šikanovala spolupracovníky.

Nejdiskutovanějším výrokem, který komentovalo mnoho kulturních kritiků, se ale nakonec stalo prohlášení Tylera, The Creatora, který s deskou Igor zvítězil v kategorii nejlepší rapové album. Uvedl, že si ceny váží, ale vnímat jeho hudbu jako rap je podle něj není kompliment. „Kdykoli my – a tím my myslím lidi, kteří vypadají jako já – uděláme něco, co si hraje se žánry, tak nás stále dají do rapové nebo urban kategorie,“ poznamenal v zákulisí. „Když to slyším, tak si říkám: Proč prostě nemůžeme být obyčejný pop.“ Popsal tak dlouhodobý problém Grammy, kdy hudba afroamerických muzikantů – jakkoli ambiciózní a tvůrčí - bývá až na výjimky řazena do žánrových podkategorií, přestože jednoznačně vede hitparádově a komerčně.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=295&v=drojmpUCC2M&feature=emb_logo

 

 

 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1362
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte