Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Penze a volby

Kdo ocení zpomalení nárůstu důchodů

Koalice počítá s pochvalou u mladších ročníků

Autor: Profimedia
Autor: Profimedia

Sněmovna schválila ve středu novelu, která od září zpomalí zvyšování důchodů. Za dvacet měsíců vlády Petra Fialy se důchody zvýšily o 31 procent, na současných průměrných 20 300 korun. Během posledních pěti let důchody narostly ze čtyřiceti na padesát procent průměrného (nezdaněného) platu. Na druhou stranu jen za první čtvrtletí tohoto roku se na důchodech vyplatilo o dvacet pět miliard korun více, než se vybralo na penzijním pojištění, tedy „důchodových daních“. Propad je to stejný jako za celý minulý rok.

Ti, kdo pracují, už nestačí platit tolik, aby to uživilo seniory, kteří žijí jen z důchodu. Peníze, kterými v minulosti senioři přispěli do důchodového systému, jsou dávno pryč, spotřebovali je jejich předkové. Populace stárne, zvyšuje se věk dožití a na dva a půl milionu současných seniorů tu máme zhruba šest milionů pracujících (včetně pracujících důchodců), kteří na důchody přispívají. To nestačí. Hlavně od chvíle, co před pěti lety vláda Andreje Babiše zavedla vzorec výpočtu penze, který je začal zvedat příliš rychle. Na důchody jde dnes skoro deset procent HDP - a pokud by se dál zvyšovalo podle Babiše, hrozilo by zřejmě zhroucení státních financí.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].