Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Společnost

Jak neporazit koronavirus

Ubývá testů: Prymula předpověděl vývoj české epidemie, ale zdravotnictví jej nezvládá ověřit

Roman Prymula • Autor: ČTK, Krumphanzl Michal
Roman Prymula • Autor: ČTK, Krumphanzl Michal

Český boj s koronavirem zažívá nečekanou regresi. Už v prvních týdnech krize experti uváděli, že podmínkou potlačení viru je velké množství protestovaných lidí – díky tomu odhalení nakažených jedinců a jejich následná izolace. Vláda proto také podle vzoru úspěšné Jižní Koreje slibovala výrazné navýšení počtu testů. To se pozvolna dařilo plnit a až do 19. března se počet provedených testů zvyšoval.

O den dříve, 18. března, přistála na pražském letišti první čínská zásilka se sto padesáti tisíci rychlotesty a díky uvítací ministerské družině se jí dostalo velké publicity. Všeobecně se tedy očekávalo, že čísla testovaných lidí raketově porostou. Stal se ale opak. Od zmíněného 19. března počet testovaných lidí naopak zvolna, ale vytrvale klesá. Ministerstvo zdravotnictví přitom Respektu během pondělka nedokázalo vysvětlit proč.

Tento vývoj je nečekaný ještě z jiného důvodu. O víkendu prohlásil šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula, že koncem března očekává v Česku 8500 nakažených lidí. V pondělí 23. března statistika vykazuje 1200 případů. Pokud by se měl tedy jeho odhad naplnit, muselo by Česko odteď každý den až do konce měsíce vykazovat 800 nových nakažených lidí. Ti tu možná skutečně jsou, ovšem k jejich odhalení stát bezpodmínečně potřebuje testy, hodně testů.

A dokonce ví zhruba kolik. Dosud totiž vykazovaly testy pozitivní výsledky zhruba u šesti až osmi procent osob. Pokud má tedy systém do konce měsíce odhalit Prymulových 8500 nakažených, musel by provádět víc než deset tisíc testů denně. Teď se jich ale dělá  zhruba pětkrát méně a jejich počet - jak bylo zmíněno - soustavně klesá.

Problém také je, že s velkou slávou přivezené čínské testy hodnotí zdravotníci jako velmi nespolehlivé (mluví se o 80procentní chybovosti). Mluvčí ministerstva zdravotnictví Respektu sdělila, že je proto ani nezapočítávají do celkové statistiky vykonaných testů.

Pokud tedy české zdravotnictví minimálně pětkrát nezvýší tempo testování, nebo pokud se lidé s příznaky případně sami nezačnou hlásit do nemocnic, a tím i do statistik, vykáže vláda na konci března čísla, která se pohodlně vejdou do Prymulova odborného odhadu a vládní politici s nimi asi budou hodně spokojeni. Ovšem rozhodně to nebude znamenat, že se Česko koronaviru zbavuje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].