Předsedové KDU-ČSL, TOP 09 a ODS
Předsedové KDU-ČSL, TOP 09 a ODS při podpisu memoranda o spolupráci • Autor: TOP 09

Aktualizace, úterý 27.4. 11:40: Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala oznámil, že koalice začíná sbírat podpisy k tomu, aby sněmovna vyjádřila nedůvěru menšinové vládě Andreje Babiše. „Jsme přesvědčeni, že v politice není možné jen taktizovat. Bude na každém poslanci, aby se zvedl a řekl, jestli má vláda jeho důvěru,“ uvedl Fiala. 

 

Reklama
Reklama

Nedělní televizní vystoupení prezidenta Miloše Zemana sledovali bedlivě politici z opoziční koalice SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Mohla to být už druhá okolnost, která by zkřížila jejich plán vyjádřit půl roku před volbami nedůvěru vládě Andreje Babiše.

Ta první nastala kroky Česka vůči Rusku. Politici SPOLU byli připraveni spustit vyhlašování nedůvěry už minulý týden, ale kroky nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, který dal ve středu dvě hodiny po nástupu do funkce ultimátum Rusku ohledně návratu vyhoštěných českých diplomatů, akci „nedůvěra“ odsunulo. To, co vláda ústy Kulhánka udělala, byla přesně ta razantní reakce, kterou po ní demokratická opozice chtěla.

Pak opozice čekala, jestli dá v neděli Zeman kritikou Andreje Babiše výzvu k jeho svržení. Jenže ta výzva by byla určená hlavně SPD a komunistům - a tahle otevřená hradní hra by znamenala, že koalice SPOLU by vyhlašováním nedůvěry vběhla do dveří, kam je Zeman otevřeně pozval.

Je totiž jasné, že  vyhlašovat nedůvěru vládě bude nakonec nejvíc vyhovovat právě prezidentovi, který zveřejněním informací o Vrběticích přišel například o možnost pustit do Dukovan Rosatom a diplomatické kroky proti Rusku mu nemohou být milé. Pádem Babišovy vlády by tak dostal možnost sestavit si vlastní kabinet. Prezident sice nakonec v neděli řekl, že i bez důvěry nechá Babiše dovládnout do voleb, ale to na situaci vlastně nic nezměnilo.

I kdyby to dodržel, byla by to mimořádně slabá vláda pod jeho taktovkou: premiér Andrej Babiš v aktuálním problému se střetem zájmů a vicepremiér Jan Hamáček v ostudě, protože v parlamentu (a nejspíš ani v jeho vlastní straně) nikdo nevěří, že chtěl jet do Moskvy jen jako, a nikoliv políbit prsten.

Čtěte také: Zeman oslabil českou pozici

Zároveň Zemanova slova nemusí vůbec nic znamenat. I politici SPOLU si uvědomují, že věta o dovládnutí Babiše může být kdykoliv zrušena jeho oblíbeným bonmotem, že „jen idiot nemění názory“. Co by se pak mohlo rozehrát, je jasné.

Zemanův kabinet poskládaný z jeho přátel, konec šéfa BIS Koudelky, další relativizace zapojení GRU ve Vrběticích, přehodnocení postoje BIS k bezpečnostnímu riziku spojenému s Rosatomem v Dukovanech, rychlý konec ředitele ČT - a další v podstatě jakákoliv agenda, kterou chce ještě Zeman z Hradu stihnout.

Jak se SPOLU rozhodne, bude známo v úterý na tiskové konferenci. Ještě v pondělí to úplně jasné nebylo: na brzdu začala šlapat KDU-ČSL, TOP 09 byla rozdělená a ani ODS, hlavní ze tří stran SPOLU, nebyla úplně zajedno. V ODS i TOP 09 pořád zněl názor, že „když už jsme jednou řekli, že to uděláme, tak to udělat musíme“ - bez ohledu na to, nakolik je zodpovědné právě teď předat vliv Hradu.

Navíc přitom není tajemstvím, proč tenhle nápad – ještě před zveřejním informací o Vrběticích – ve skutečnosti vznikl. SPOLU spadla v grafech preferencí níže, než čekala, druhý opoziční blok tvořený Piráty a STAN se naopak vyšplhal vysoko před ni a zvýšili si naději na post premiéra. SPOLU tak hledala gesto, kterým by veřejnost zaujala a zároveň zahnala konkurenty do kouta.

15_tema02_varianta_foto Petr Topič_Mafra_profimedia
Jednání sněmovny; ilustrační foto

Ti se totiž od počátku netají tím, že předání vlivu Hradu skrze vyslovení nedůvěry považují za nezodpovědný krok. Pokud by tedy Piráti odešli ze sálu nebo byli při hlasování o nedůvěře proti, pak je volební heslo na světě: My ze SPOLU na rozdíl od Pirátů nehrajeme s Babišem, chtěli jsme ho svrhnout. A pokud by se to podařilo, pak je tu to heslo taky: Jsme to my, SPOLU, kdo svrhl vládu Andreje Babiše.

Zatím strany dál jednají: SPOLU se má sejít s blokem Piráti a STAN, zasedá předsednictvo KDU-ČSL, nic není jasné. Možnost, že by se „vlk nažral a koza zůstala celá“, už zhatil premiér Babiš. Cestou z toho všeho bylo přimět ho, aby otočil situaci: nenechal poslance hlasovat o nedůvěře, ale řekl si o ni ve sněmovně. Pak by stačilo, že pár „jeho“ poslanců z KSČM opustí sál a nic se neděje: opozice bude mít bod, že zkusila říct na důvěru NE, a Babiš povládne dál.

Hlavním argumentem SPOLU pro Babišovu žádost o důvěru bylo, že i dnešní vláda už je stejně vládou Zemanovou. A když KSČM vypověděla nedávno smlouvu o toleranci (jestli už i toto se stalo po dohodě s Hradem, není jasné), vládne tedy bez většiny.

Pak ale kabinetu nezbylo nic jiného než vyřadit Rosatom z Dukovan, protože po odhalení teroru GRU ve Vrběticích by nic jiného neobstálo, a vyhostit ruské diplomaty. Aspoň ve věcech, která jinak udělat nejdou, protože by nešly veřejnosti vysvětlit,  tak vláda - nevydaná ještě zcela napospas Miloši Zemanovi - obstála.

Jisté jsou dvě věci. Že snem prezidenta je co nejméně samostatná vláda – a slabší vláda než v demisi být nemůže. A že o případné nedůvěře se nebude hlasovat dřív než příští týden. Bude se čekat na to, až začne platit nový volební zákon. V Senátu by měl úspěšně projít hlasováním ve středu večer, pak ho ještě musí podepsat prezident.

Piráti a STAN se snaží sehnat dodatek hlasů, aby mohlo dojít rovnou k rozpuštění sněmovny a předčasným volbám. Když už svrhnout Babiše, tak až do konce a vyřadit novými volbami Hrad. Tomu se ani politici SPOLU nebrání, ale na rozdíl od druhé koalice to nepokládali za nutnost k vyjadřování nedůvěry. Sto dvacet hlasů nutných k rozpuštění je však v nynější sněmovně s komunisty a SPD opravdu moc. Tomu, že se rozpuštění sněmovny může podařit, tento týden nic nenasvědčovalo.

A pokud skutečně zvítězí nápad poslat vládu do demise a otevřít tím prostor Miloši Zemanovi, stane se to dost možná nakonec i za účasti Pirátů a STAN - protože vysvětlovat, že odešli kvůli zemi, a ne proto, že chtějí Babiše držet u moci, je příliš složité na to, aby to šlo v kampani jednoduše vysvětlovat.

SPOLU si pak bude moci napsat na plakáty Svrhli jsme Andreje Babiše - což je hlavní cíl celé akce. Ale pak  je dobré si zapamatovat, kdo další tady kromě vyhlášeného „markeťáka“ Andreje Babiše dá víc na píár než na rozum a zodpovědnost, i když o ní tak často mluví.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 635

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte