0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře6. 12. 20224 minuty

Hýčkat si svého Babiše

Pražská politika nemá starosti, jak se vyhnout populistům. Ale jen teoreticky

„Udělali jsme opravdu vše pro to, abychom pirátským požadavkům vyhověli,“ prohlásil lídr kandidátky Spolu v Praze Bohuslav Svoboda poté, co zkrachovalo víc než dvouměsíční jednání o magistrátní koalici. Opravdu udělali? Spíš se zdá, že si docent něco nalhává. Nebo možná u toho vzhledem ke svému legendárnímu pracovnímu vytížení nebyl.

Piráti chtěli, aby uskupení tří stran pod hlavičkou Spolu nemělo v radě hlavního města většinu i primátora. Dále chtěli, aby Spolu nepožadovalo novou pozici radního pro investice, pod něhož mají spadat velké stavební projekty města. Na to však „opravdu“ Svoboda a spol. nepřistoupili.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pro Prahu, ale ani pro českou vládní politiku to nevěští nic zvlášť dobrého. Cesta k většinové koalici teď vede pouze přes spojenectví s ANO, tedy s Andreje Babišem, jehož ODS a TOP 09 s velkou oblibou před volbami vykreslují jako politické zlo. Po volbách ovšem najednou podezřele snadno objevují podobnost programů a osobní sympatie…

Jenže je tu drobný zádrhel: před prezidentskými volbami se spojenectví s Babišem nehodí do krámu vládní koalici, takže Spolu v Praze zahraje na voliče takovou hru. Napřed uzavře s ANO tichou koalici o podpoře menšinové rady a to později překlopí do koalice přiznané. Tedy pokud nevyhraje Babiš prezidentské volby. Kdyby vyhrál a k rozčarování voličů Spolu se přesunul na Pražský hrad, koalice s ANO v hlavním městě se bude asi uzavírat špatně.

Každopádně se v Praze prodlouží období politické nejistoty. Vzroste moc tří zastupitelů Okamurovy SPD, o jejichž podporu se Spolu při jednotlivých hlasováních samozřejmě bude také ucházet. Taková je komunální politika. Vzniká tak prostředí, v němž se bude dařit korupci a klientelismu. To platí tím víc, když v koalici Spolu stále fungují lidé, kteří už v takovém prostředí v minulosti v barvách ODS fungovali a cítili se v něm dobře.

Jako výsledek jednání nelze pominout ani fakt, že v rámci Spolu dominuje ODS (má devět zastupitelů, TOP 09 sedm, lidovci dva). V rámci celkových pražských číslech přitom občanští demokraté drží pouze nějakých čtrnáct procent zastupitelských křesel - i s těmi teď tedy budou město ovládat.

Zapomeňte na stabilitu

Politika v Praze bývá často vnímaná jako součást celostátní politiky. Ale na rozdíl od ní má už dlouho luxus, že před volbami nijak neprožívá obavy z Babiše, a už vůbec ne z Okamury. Nepopulistické strany tady získávají pohodlnou většinu - a jediné, co se od nich čeká, je rozumná kompromisní dohoda, jakou předvedly na celostátní úrovni.

Právě to je ale problém. Pražská politika je zatížená křivdami minulosti, nedůvěrou a často zoufalou neschopností komunikace. A chybí jí velkorysost Petra Fialy a další stranických lídrů, kteří by s vědomím odpovědnosti dokázali staré křivdy a nedůvěru překonat. ODS se v Praze dlouho chovala, jako by jí město patřilo, problém špatné komunikace však zdaleka není jen u ní. Mluvit spolu neumí ani její kritici. To se dobře ukázalo i v říjnových volbách.

Pokud by liberálové v dresu Pirátů a Prahy sobě překonali vzájemnou nedůvěru, přiznali si politickou realitu (tedy hrozící prohru) a dohodli se na koalici už před volbami, jako to udělalo Spolu, velmi pravděpodobně by volby snadno vyhráli a teď by určovali politiku ve městě. Ne všem by se to samozřejmě líbilo, ale Praha by získala to, co při svém rozvoji potřebuje, tedy delší politickou kontinuitu.

Tu nemá a zřejmě mít ani nebude. Vzhledem k porušení politických slibů (nepůjdeme v Babišem, říkalo se) a chatrné většině jediného hlasu v magistrátním zastupitelstvu lze očekávat, že vybudování slušné stabilní silné politické většiny Prahu v nejbližších letech rozhodně nečeká.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].