Karel Havlíček
Vicepremiér Karel Havlíček • Autor: ČTK

V situaci, kdy Česko patří ve všech ukazatelích charakterizujících vážnost epidemie k vůbec nejhorším zemím světa, lobbuje ministr průmyslu Karel Havlíček za otevření lyžařských areálů. A neuvěřitelná je především jeho argumentace: lidé prý jsou na sjezdovkách stejně, sáňkují tam a bobují, takže je lepší tomu dát „nějaká pravidla“. Buď Havlíček účelově lže, nebo nikdy nebyl na horách a nedíval se na televizi.

Pár sáňkujících rodin se nikdy nemůže početně vyrovnat naplno rozběhnutému stroji masového rekreačního lyžování. Ten zahrnuje nejen pobyt na lanovkách a vlecích, kde se míchají lidé z různých rodin, ale i parkoviště, skibusy a především fronty. Viděl ministr fotografie obrovských chumlů lidí natěsnaných ve frontách na lanovku z doby, než se těsně po Vánocích areály zavřely? Havlíček se odvolává na Rakousko, ale ani tam situaci nezvládají, jak dokazují televizní záběry podobných tlačenic u dolních stanic lanovek. Představa lyžařů způsobně čekajících ve frontě v dvoumetrových rozestupech je mýtus, stejně jako víra, že se koronavirus nemůže šířit pod širým nebem – pravděpodobnost nákazy je jistě menší, ale ne nulová.

Reklama
Reklama

Češi také během dne stráveného na lyžích nebudou žvýkat namazaný krajíc chleba v dostatečné vzdálenosti od ostatních. Nakupí se kolem výdejních okének, kde budou konzumovat jídlo a pití bez roušek. Dodržování vzájemných odstupů rychle vezme za své. Viděli jsme to třeba během vánočních svátků v centru Prahy. A Havlíčkův nápad, že by lidé mohli lyžovat v respirátorech, snad ani nemá cenu komentovat. Pokud vláda takové pravidlo přijme, půjde jen o fíkový list, tichou dohodu, že to stejně nikdo nebude dodržovat.

Čtete také: Očkování v 10 bodech – co už víme a co ne

Otevřené skiareály znamenají také přesuny lidí na velké vzdálenosti a míchání obyvatel z různých částí země. Tedy ideální podmínky pro další šíření viru. Naopak pokud jde o sáňkující návštěvníky hor, ti se rozptýlí, jakmile napadne více sněhu a k dispozici bude i přírodní sněhová pokrývka, nikoliv jen zmrzlá hmota ze sněžných děl. Aktuálně na horách sněží, takže v tomhle ohledu můžeme být celkem v klidu.

Jakkoliv je pochopitelná obtížná situace provozovatelů, otevírat skiareály v době, kdy nestíhají už ani některá krematoria a mrtví se převážejí napříč zemí, by bylo nemravné. Lyžování ani provozování lanovky není základní lidské právo. Vláda by měla o otevření areálů rozhodnout ve čtvrtek a ministr zdravotnictví Jan Blatný avizoval, že Havlíčkovi neustoupí. Může tak aspoň částečně napravit chyby z předvánoční doby, kdy vláda nejprve oslabila vlastní protiepidemický systém - a když i poněkud „vykastrovaný“ pes stále štěkal v pátém stupni, prostě se jím neřídila.

Havlíčkovy výroky jsou znepokojivé i tím, že jde o ministra, který má v Česku na starosti stavbu nových jaderných bloků. Jak máme po jeho argumentačních faulech kolem skiareálů věřit, že nám o jádru předkládá pravdivé informace? Že reprezentuje zájmy občanů a nelobbuje za někoho jiného?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 875

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte