Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Hanebná past na Babiše

Přišla chvíle, kdy je třeba se prezidentského kandidáta zastat

Petr Pavel a Andrej Babiš v Prezidentském duelu na ČT v Národním muzeu • Autor: ČTK
Petr Pavel a Andrej Babiš v Prezidentském duelu na ČT v Národním muzeu • Autor: ČTK

Celý svět obletěla informace, že kandidát na prezidenta Andrej Babiš by nebyl pro dodržení smluv NATO - a pokud by bylo napadeno Polsko nebo pobaltské státy, tak by nevyslal vojáky. Babiš se po zdrcující kritice opravil, ovšem hned dodal, že „to byla past“, kterou na něj nastražil moderátor České televize Martin Řezníček. A tady je třeba se Babiše zastat.

Cokoli

Andrej Babiš skutečně padl do špinavé pasti obecně známé pod názvem: otázky. Když se vás někdo zeptá na váš názor, buďto utečte, anebo volejte policii. Česká televize by se měla omluvit, že se zajímala o názor kandidáta na prezidenta…

Ale dejme nadsázku stranou. Jestli Andrej Babiš padl do pasti - jak sám říká - v obyčejném televizním rozhovoru, jak může mít ambici vyjednat mír na Ukrajině? Ve světové diplomacii číhá skutečná past na každém kroku: sebemenší zaváhání, špatně použité slovo mohou mít fatální důsledky.

Babiš je neřízená střela, jedním výrokem dokázal ohrozit naši bezpečnost, protože NATO funguje na principu spolupráce členských států. Riziko, že Česko ohrozí i při dalších jednáních, je proto vysoká. Aby bylo jasné, že Andrej Babiš věděl, na co se ho moderátor ptal, uveďme přepis rozhovoru, který v České televizi proběhl.

Martin Řezníček: Pánové, jestli dovolíte. Pane Babiši, má poslat Česko vojáky do otevřeného konfliktu v případě útoků na Polsko nebo pobaltské státy?

Andrej Babiš: Kam myslíte? Do války určitě ne.

Martin Řezníček: Do otevřeného konfliktu v případě napadení.

Andrej Babiš: Proč bychom měli mít otevřený konflikt. Já chci mír.

Martin Řezníček: Pokud byste byl vrchním velitelem ozbrojených sil. Moje otázka zní…

Andrej Babiš: Já jsem nebyl…

Martin Řezníček: Pokud by bylo napadeno Polsko nebo pobaltské státy, zda bychom měli splnit svoje spojenecké závazky a poslat tam vojáky, například.

Andrej Babiš: Já jsem nebyl vrchním velitelem, pokud bych byl, ne, určitě ne. Určitě ne - a já si myslím, že je potřeba mluvit o míru. Pan generál mluví o válce, vláda mluví o válce.

Martin Řezníček: Počkejte, ale to jsou naše spojenecké závazky tohle.

Andrej Babiš: Ano, ale já nechci válku.

Martin Řezníček: Dobře, nikdo asi nechce válku, nikdo rozumný nechce válku. Počkejte, moje otázka zní: Pokud by bylo napadeno Polsko nebo pobaltské státy…

Andrej Babiš: Proč by bylo napadeno?

Martin Řezníček: Ne pokud, zda by Česko mělo poslat své vojáky na obranu těchto spojenců.

Andrej Babiš: Já říkám, že to je čistě teorie. Já říkám, že světoví lídři, a kdybych byl já prezident, a už jsem to vysvětlil xkrát. Já jsem mimochodem navštívil, já vám to vysvětlím, ne, určitě ne, já chci mír, nechci válku. V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války.

Moderátor Martin Řezníček se zachoval velkoryse, dokonce Babišovi napovídal, že by šlo o „naše spojenecké závazky“. Otázku opakoval několikrát, šéf hnutí ANO se tak mohl opravit, vysvětlit, že se přeřekl. Problém ale je, že on to řekl tak, jak to myslel. Protože v tomto přístupu vidí šanci na vítězství.  Uveďme ještě jeden příklad z debaty, kde ukázal Babiš absurdní přístup k diplomacii. Připomeňme, že se stylizoval do pozice toho, kdo vyjedná mír na Ukrajině. V televizi ale řekl, znovu přesně citujme:

Andrej Babiš: Ne, určitě ne, pane generále. Vy jste jako v rámci toho výboru NATO taky jednal s tím, dneska generálem, který zabíjí ty lidi na Ukrajině, Gerasimovem.

Petr Pavel: Víte, z jakého důvodu?

Andrej Babiš: Můžu teda mluvit. Dokonce chlubíte se na Instagramu s jeho fotkou. A vy jste tam byl v roce 2015, pokud si pamatuju, 2017, a to bylo po anexi Krymu, tak proč jste s ním jednal, když byla anexe Krymu. Proč jste s ním vůbec jednal?

Jak chce Babiš jednat o míru, když netuší, že v tu chvíli by musel jednat s oběma stranami? Že by musel jednat s Putinem? Nebo si myslí, že místo videa na Facebooku Čau, lidi natočí video Čau, Putine a v něm řekne: Zítra hajdy domů? Jestli v roce 2017 nevypukla válka naplno, nebylo to třeba i díky tomu, že se Pavel (jako zástupce NATO, ne Česka) vydal jednat s ruskou stranou, protože to diplomaté dělají? Nebo by si Babiš přál, aby tehdy Pavel nutil NATO k útoku na ruskou armádu? A nebyla by to náhodou válka, ve které by umírali čeští vojáci?

Právě proto se všichni návrhu Andreje Babiše smějí. Nejenže ho nikdo na světové úrovni nebere vážně, ale hlavně jeho řeči působí jako zrada Ukrajiny, protože nadbíhá Rusku. Moskva klidně okamžitě přestane vraždit, pokud si bude moci nechat ukrajinské území, zbaví Kyjev svéprávnosti, armády, šance na vstup do EU…

Mír chtějí všichni slušní lidé, ale za podmínek, které si určí Ukrajina. Cokoli jiného je zrada a pomoc Kremlu. Babiš naštěstí říká: „Putin vraždí i civilisty a vraždí obyvatelstvo, vraždí vojáky.“ Snad to i chápe a přestane svým chaosem Putinovi pomáhat. Jestli něco zvyšuje riziko války, pak právě nekontrolovaný chaos.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].