Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Gazdík vstoupil do hry o politické přežití Víta Rakušana

Ministr školství může svému resortu chybět, ale udělal to, co udělat musel

Petr Gazdík, 2018; ilustrační foto • Autor: Profimedia, MFDNES + LN
Petr Gazdík, 2018; ilustrační foto • Autor: Profimedia, MFDNES + LN

Vidím to tak, že když v 21 letech udělá člověk blbost, nemusí být zavrženíhodný navždy,“ vysvětloval ještě v sobotu na serveru novinky.cz Petr Gazdík. Mluvil o tom, proč se scházel se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, přestože Redl se kdysi stýkal s jedním z králů pražského podsvětí Radovanem Krejčířem. Podle tohoto citátu se zdálo, že Gazdík navzdory dvanáctiletým zkušenostem poslance nepochopil základní pravidla vysoké politiky. Ta říkají, že pokud si chcete udržet důvěryhodnost, nesmíte zavdat příčinu být s lidmi jako Krejčíř jakkoliv spojován.

Není totiž podstatné, jestli Gazdík porušil zákon nebo se účastnil nějakého podezřelého obchodu. Sama vazba na Krejčíře z něj dělá podezřelého, a tedy nezpůsobilého zastávat vysokou politickou funkci. Najednou totiž ztrácí jednu ze základních kompetencí politika: možnost prosazovat nejvyšší možná etická pravidla tím, že vlastní bezúhonností nutím politické kolegy i oponenty k tomu samému. Jediné, co pak zbývá, je ohánět se dobrými úmysly - a to je prostě ve vysoké politice málo.

Pro českou politiku je proto dobře, že Petr Gazdík v neděli odstoupil, pro školství už tolik ne. Odchází nadějný ministr, který chápal trendy moderního vzdělávání (svobodné prostředí pro školy a co nejširší nabídku pro děti), dokázal se povznést nad politické půtky (ponechal v pozici náměstka svého předchůdce z konkurenční strany) a nebál se řešit problémy (kolem maturit). Ale to je teď zákonitě z politického, tedy vyššího hlediska vedlejší.

Gazdík udělal svými kontakty s Redlem velkou chybu a musí za ni pykat. Rezignace ministra navíc slouží i k odvedení pozornosti od předsedy STAN  Víta Rakušana, který se podle všeho s Redlem nestýkal, ovšem úplně bez viny není. V nedělních Otázkách Václava Moravce Rakušan prohlásil, že není s kauzou kolem Redla nijak spojen. To není pravda. Je s ní spojen politicky jako předseda strany, kde se tohle dělo. Nejpozději od letošního února o Redlových podezřelých aktivitách věděl a měl důrazně prosadit jejich ukončení.

Nejbližší dny tedy ukáží, zda bude rezignace Petra Gazdíka na uklidnění stačit. STAN i Fialova vláda mají v tomto směru určitou kliku: válka na Ukrajině a inflace jsou zdatnými konkurenty v závodě o pozornost veřejnosti. Ale je tu ještě nečekaný ochránce politické etiky a poctivosti z Čapího hnízda, který si dá asi záležet, aby skandál STAN jen tak nezapadnul.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].