Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Energie pro opozici

Volby jí dodaly potřebnou vzpruhu

Volební štáb Pirátské strany • Autor: Aktuálně.cz - Jakub Plíhal
Volební štáb Pirátské strany • Autor: Aktuálně.cz - Jakub Plíhal

Ve volbách nejde vždy jen o vítěze. A není tím myšleno, že nejdůležitější je, kdo nakonec bude vládnout. Jsou chvíle, kdy je podstatný i trend, který volby zachycují. A z krajských a senátních voleb jasně vyplývá, že zatímco opozice chytá druhý dech, ANO stagnuje a jeho političtí partneři dramaticky slábnou.

Kdo s Babišem

Do krajských voleb vždy promlouvala i celostátní politika a letos tomu není jinak. Demokratické opoziční strany si mimo jiné vyzkoušely různé koaliční spolupráce, aby věděly, jak se přichystat na volby do sněmovny. Ty nás totiž čekají už za rok. Z tohoto hlediska je třeba sledovat zejména Olomoucký kraj, kde to spolu zkusili Piráti a STAN. Získali velmi slibných dvacet procent.

Obě strany byly úspěšné i v jiných krajích, kde šly samostatně, ale pokud by se domluvily na jednotné kandidátce, máme tady evidentně aspiranta na nejsilnější opoziční stranu po příštích volbách. A kdo ví, možná i s ambicí na vítězství. Pakliže se tyto dvě strany nedomluví, bude to kardinální chyba. Vzhledem k volebnímu systému a přepočítávání hlasů na mandáty, které posiluje velké strany, příliš mnoho malých uskupení ničemu nepomůže.

V případě vzniku takové spolupráce by se zvýšil tlak i na ODS, aby se domluvila s dalšími pravicovými stranami na volebním bloku. Sama mírně posiluje, ale v koalici s TOP 09, případně KDU-ČSL, už by to byl jiný příběh. Nicméně netušíme zatím, jestli by o to menší strany, zejména lidovci, stáli. To teprve ukáže čas.

ANO zažilo velmi úspěšné krajské volby. Jistě, opozice posiluje, ale vyhrát v tolika krajích v době, kdy předseda hnutí Andrej Babiš udělal tak obrovskou chybu, když zrušil přísnější opatření pro boj s covidem, je zázrak. Nese plnou odpovědnost za všechny důsledky nárůstu počtu nakažených, omezení podnikání, přetížení nemocnic - a voliči mu to nespočítali. Jistě, jsou to regionální volby, ovšem každá předchozí vláda si své chyby v krajských volbách odnesla.

Babiš by ale měl být nervózní minimálně proto, že jeho koaliční partneři ČSSD a nepřímí partneři KSČM umírají. Vojtěch Filip vstoupí do dějin jako první šéf komunistické strany, který svou stranu de facto předal miliardáři. Babiš mu může poslat děkovný dopis a přidat pár párků navrch. KSČM už je v klinické smrti. ČSSD se ještě hýbe, ale nikdo netuší, kdy se zhroutí na lůžko. Kdyby demokratické opoziční strany posílily (a zůstaly jednotné) a Trikolóra zůstala slabá jako dnes, bude mít ANO velký problém sestavit vládu. Snad jen Tomio Okamura by ho mohl zachránit.

Kdo s kým dál

Kombinace krajských a senátních voleb je přesně ten moment, který opozice potřebovala. Výsledky jí dávají naději, že ANO lze porazit. Tento zlomový okamžik by mohlo zastínit jedině to, že se opoziční strany rozhádají a rozdělí při sestavování krajských koalic. Příští týdny nebudou pro šéfy stran vůbec jednoduché, protože občas se zájmy regionální neslučují se zájmy celostátními. To už je ale jiná kapitola a na tu si musíme počkat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].