Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Dobrá, i když dost těsná zpráva. Zdvojnásobení Křečka neprošlo

Zástupcem ombudsmana se stal nezpochybnitelný odborník Vít Alexander Schorm

Vít Alexander Schorm • Autor: Matěj Stránský
Vít Alexander Schorm • Autor: Matěj Stránský

Vypadá to jako dobrá zpráva o politicích a dobrá zpráva to z hlediska výsledku rozhodně je: zástupcem ombudsmana se stal nezpochybnitelný odborník s renomé čestného člověka Vít Alexander Schorm (49). Sněmovna ho ve středu zvolila do funkce, na kterou ke konci srpna rezignovala Monika Šimůnková, protože jí ombudsman Stanislav Křeček znemožňoval pracovat, neshodovali se například v přístupu k menšinám.

Nejdříve senátoři a poté tento týden i poslanci dali vládnímu zmocněnci pro zastupování Česka před Evropským soudem pro lidská práva nejvíce hlasů z kandidátů na volebním seznamu. Na výběr měli i jména, která by minimálně zakonzervovala nedůstojnou situaci v kanceláři veřejného ochránce práv, do níž instituci dostává sám ombudsman Křeček.

K tomu, co se v kanceláři veřejného ochránce práv děje, už bylo popsáno dost, a stačí to snad shrnout větou ze Zprávy Evropské komise o stavu právního státu, kapitola Česko, kterou právě ve středu projednával český Senát: “Znepokojení nadále vzbuzovala prohlášení veřejného ochránce práv týkající se Romů nebo LGBTIQ osob,” píše se v hodnocení. K tomu, že se právě tohle bude dít, bylo dost signálů už v únoru 2020, když parlament Stanislava Křečka po odcházející Anně Šabatové zvolil do funkce. Jeho názory na menšiny byly dostatečně známy už tehdy a říkat jim pouze “kontroverzní” znamenalo eufemismus.

Kandidátem na ombudsmana byl před dvěma lety a osmi měsíci i Vít Alexander Schorm. Už tehdy to vypadalo trochu jako zjevení: opustit prestižní evropskou pozici a jít ochraňovat práva lidí domů bylo jasným signálem, že to právník Schorm myslí s institucí a jejím smyslem vážně. Přesto prohrál - zvítězilo přání prezidenta Miloše Zemana, který chtěl po politicích, aby vybrali Křečka (vládlo ANO s ČSSD a podpůrnými hlasy komunistů).

Nynější volba Schorma do role zástupce tak může vypadat jako zdařilý reparát, byť v jiném složení sněmovny a do nižší funkce. Vydechnout si úlevně, že dnešní politici už vědí, co znamená veřejná ochrana práv a jakou škodu může napáchat špatně vybraný člověk, by však bylo naivní, i když konec je dobrý. V Senátu to dlouho vypadalo, že spolu s Vítem Schormem postoupí ke konečné volbě ve Sněmovně i právník Jakub Kříž, proti němuž se dopisem ohradilo 35 organizací hájících práva ohrožených skupin: upozorňovaly, že Kříž spolupracuje s Aliancí pro rodinu a Hnutím pro život, jejichž “postoje jsou blízké extrémní pravici”, a je členem ultrakonzervativní církevní organizace Opus Dei.

Jinými slovy, že jde o odpůrce potratů s nepochopením pro LGBT+ lidi. Návrh na něj sice pocházel ze senátorského klubu lidovců, velmi silně ho však v jednáních prosazovali konzervativní členové ODS. Nakonec mu v Senátu chyběl pouhý jeden hlas, aby postoupil spolu se Schormem do užší volby ve sněmovně.

Tady se pak přidala i jména navrhovaná prezidentem Zemanem - a byl mezi nimi i Zdeněk Koudelka, člen Trikolory, bývalý poslanec ČSSD a právník, který vidí svět podobně jako Stanislav Křeček. Nebo jako SPD. A hlasy, které Koudelka ve sněmovně získal, ukázaly, že nejen jako SPD. Schorm skončil první s 82 hlasy od 160 hlasujících poslanců, Koudelka jich měl 57 - to několikanásobně překračuje počet přítomných zákonodárců z klubu Tomia Okamury.

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková a ombudsman Stanislav Křeček vystoupili 20. února 2020 v Brně na tiskové konferenci poté, co Křeček převzal agendu veřejného ochránce práv od své předchůdkyně Anny Šabatové • Autor: ČTK, Zehl Igor
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková a ombudsman Stanislav Křeček vystoupili 20. února 2020 v Brně na tiskové konferenci poté, co Křeček převzal agendu veřejného ochránce práv od své předchůdkyně Anny Šabatové • Autor: ČTK, Zehl Igor

Ostatně ráno před sněmovní volbou si zastánci Víta Schorma nebyli vůbec jistí, jak to dopadne. Neformální jednání mezi poslaneckými kluby, zejména s klubem ANO, naznačovala, že nemusí zvítězit. A hrozilo, že se příchodem Koudelky by se Křeček mohl „zdvojnásobit“. Do toho se politické zákulisní síly, kterým nejvíce vadilo, že v Senátu těsně vypadl Kříž, snažily volbu nezahrnout do programu sněmovny a odložit ji na později. To by znamenalo, že vyprší šedesátidenní lhůta daná pro volbu zástupce od rezignace Moniky Šimůnkové, a celý proces se vrátí na začátek do Senátu - a znovu se bude hlasovat i o Jakubu Křížovi.

Úskalí po cestě vedoucí k poznání, že tentokrát nám politici o sobě dali dobrou zprávu, zkrátka bylo dost. A přes některá z nich nezaškobrtla volba skutečného odborníka nezatíženého poklonkováním politice nebo vlivovým skupinám jen velmi těsně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].