0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře18. 10. 20223 minuty

Do vlády s policií za zády? Lidovci řeší dilema

Ještě dramatičtěji vypadá nejasnost kolem nového ministra z pohledu ochrany přírody

Náměstek brněnské primátorky a kandidát na nového ministra životního prostředí  Petr Hladík možná vůbec nic neudělal. Nebyl zatčen ani obviněn. Není známo, že by se zapletl do machinací s obecními byty, kterou mezi brněnskými politiky vyšetřuje policie. Ovšem Hladíkova kancelář byla v úterý jedním z míst, kde policie pátrala.

To je zatím také jediný aspekt, který Hladíka s kriminálním případem spojuje. Přesto se výrazně zvýšila pravděpodobnost varianty, že se novým ministrem nestane. Přitom do jmenování chybělo jen několik dní.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pro KDU-ČSL jako stranu balancující na hraně pětiprocentní volební hranice je to samozřejmě nepříjemná věc. Ještě dramatičtěji ale zápletka vypadá z pohledu státní ochrany přírody. Ekologicky profilovaný lidovecký politik měl totiž přijít na ministerstvo životního prostředí v čase, kdy rostou pochybnosti, jestli Fialova vláda nesměřuje k omezení sebevědomé ochrany přírody tak, jako to už kabinet vedený ODS udělal před deseti lety.

Boj o jezy

Důvodem je i nenápadný spor o řízení Národního parku České Švýcarsko. Jak známo, tamního ředitele Pavla Bendu odvolala těsně před svojí rezignací ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, aniž vysvětlila proč. Přesněji řečeno veřejnosti oznámila údajně špatnou Bendovu komunikaci s obcemi. Ani svým podřízeným v úřadě ale nesdělila, v čem přesně měl ředitel selhat.

Benda byl přitom už delší čas terčem skupiny politiků (ze Senátu, Poslanecké sněmovny i krajů), kterým vadí politika ochrany přírody v národních parcích a které podporuje i prezident Miloš Zeman. Po Bendově odvolání chybí záruka, jestli nebude tento trend pokračovat. Záruku měl dát nový ministr, ale jeho jméno je v tuto chvíli nejasné.

Nervozitu v komunitě ochrany přírody zvyšuje i nejistota, jestli se na Bendově odvolání nepodepsal tlak zastánců výstavby jezů na Labi, kteří mají velké zastání na ministerstvu dopravy a jejichž aktivita se v posledních měsících také výrazně zvyšuje. Vedení Národního parku České Švýcarsko totiž o povolení ekologicky velmi sporné stavby rozhoduje a Benda už vydal zamítavé stanovisko. Jeho odvolání a dosazení tzv. rozumného ředitele by mohlo cestu k jezům otevřít. V to doufá i nové vedení děčínské radnice. V něm zasedli přesvědčení zastánci jezů, kteří slibují, že povolení ke stavbě vybojují.

Lidovci mají o svém kandidátovi na ministra rozhodnout do čtvrtka.

Podrobněji se budeme tématu věnovat v příštím tištěném Respektu


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].