Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

ČSSD dál bude krýt Babišovi záda

Sociální demokracie nechce řešit Babišovu kauzu, to ale v politice jde stěží

Šéf ČSSD Jan Hamáček s předsedou ANO Andrejem Babišem • Autor: ČTK
Šéf ČSSD Jan Hamáček s předsedou ANO Andrejem Babišem • Autor: ČTK

„Nešli jsme do vlády proto, abychom řešili kauzy Andreje Babiše, šli jsme do vlády proto, abychom prosazovali náš program,“ prohlásil na středeční tiskové konerenci Jan Hamáček, když vysvětloval, proč jeho strana nebude s opozicí hlasovat pro vyslovení nedůvěry Babišovu kabinetu.

Nejde o překvapení. Ať už byly důvody jakékoliv, po minulých volbách silně oslabená sociální demokracie vsadila na vládnutí s Andrejem Babišem a teď potřebuje čas, aby prosazením konkrétních věcí voličům dokázala, že je platnou politickou stranou. A že jde o krajně riskantní podnik, který může příznivce tradiční levicové strany spíš popudit, je jasné od začátku.

Přesto se ani sociální demokracie nemůže tvářit, že se v posledním týdnu nic nestalo. Případ Babišova syna nepřinesl nic převratně nového, posílil ovšem stará podezření. Především že se premiér snaží komplikovat policii její práci na vyšetření možného dotačního podvodu spojeného s Čapím hnízdem. Neváhá přitom podniknout tak problematické kroky, jako je poslání syna na Krym, kam jeho vlastní vláda nedoporučuje občanům Česka cestovat.

Panuje navíc silné podezření, že se Babiš snaží svého syna dál umlčet. Od jeho návštěvy ve Švýcarsku totiž umlkla synova předchozí snaha dát o sobě vědět policii a novinářům. Podezřelé také je, jak usilovně a v rozporu s ochranou soukromí se premiér snaží českou veřejnost přesvědčit, že jeho dvě děti zapojené do možného podvodu jsou psychicky nemocné.

Andrej Babiš starší se zkrátka chová jako člověk, který kličkuje před spravedlností ve snaze vyhnout se soudu a riziku odsouzení. Z lidského hlediska jde o pochopitelné chování, pro premiéra jde ovšem o krajně - jemně řečeno - nekomfortní věc. Opozice by popírala samu sebe, pokud by se na to v parlamentu nesnažila upozornit.

Pokud tedy Jan Hamáček naznačuje, že jeho strana nemůže řešit Babišovy kauzy, nemá až tak docela pravdu. Každá podpora trestně stíhaného premiéra utvrzuje Babiše v tom, že je přípustné čelit dotačnímu podpodu, zatáhnout do něj vlastní děti a pak se eticky - a možná i právně - velmi sporně bránit před policií, a při tom všem řídit stát. I to je svým způsobem “řešení kauzy Andreje Babiše”. Jinak řečeno ČSSD, ať už chce, nebo nechce, na sebe bere díl odpovědnosti za vše, co se teď ve spojitosti s vyšetřováním Čapího hnízdem děje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].