14B_foto jaros
Koalice Spolu • Autor: Milan Jaroš

Koalice Pirátů a STAN se usilovně drží na pěkném třetím místě a návrat na jarní, ještě pěknější pozice se zatím nekoná. Vývoj veřejného mínění tedy napovídá, že ani příští český premiér mít dredy nebude. Mohl by ale mít pečlivě ulíznutou patku a vychování emeritního profesora politologie. Nedlouho před volbami se totiž zdá, že pokud může někdo ohrozit prvenství Andreje Babiše, pak je to lídr koalice SPOLU Petr Fiala.

Odpovídal tomu i Fialův projev nazvaný Teď jde o všechno, jímž SPOLU v pondělí zahájilo finální část předvolební kampaně. Pódium vyzdobené vlajkami Česka, Evropské unie a NATO, publikum pečlivě vytvářející souhlasnou kulisu - a hlavně sám řečník, který jako by před tím pilně cvičil intonaci a rozehrávání emocí. To vše vytvářelo dojem, že slyšíme projev reálného kandidáta na premiéra. A nepotřeboval k tomu ani harmoniku, ani facebookovou odvázanost kombinovanou s hysterickými výlevy.

Reklama
Reklama

Dluh nejsou jen peníze

V projevu, u něhož nebylo těžké propadnou pocitu, že lídr SPOLU ze sebe vymáčkl vše, co se dalo, představil Fiala pět priorit, které se ovšem nebudou prodávat bezbolestně. To platí už té první, kde SPOLU slibuje “zastavit hrozivé zadlužování”. To skutečně hrozivě působí, ovšem i kvůli Fialově ODS a jejím loňským parlamentním hlasům pro zrušení superhrubé mzdy. Fialova strana sice argumentovala, že ve vládě by uměla podobné peníze ušetřit.

Ani teď, krátce před volbami, ale nevíme jak. Fiala jen velmi neurčitě opakuje, že ušetří na nadbytečných úřednících a digitalizaci. To je však cesta, na které se zatím nikdo ke sto miliardám nedopočítal. Důvěru neposiluje ani to, jak Fiala pracuje se samotným pojmem “dluh”. “Máme poslední šanci nenechat našim dětem a vnukům dluhy,” prohlásil doslova.

Mluví přitom pouze o státních financích, a člověk se tak neubrání pochybám, zda Fiala slovu “dluh” rozumí, a nakolik tedy skutečně myslí na prospěch “našich dětí a vnuků”. Současné generace totiž vytvářejí i jiné, možná mnohem drtivější dluhy, jako je poničené zemské klima. Jeho následky už naplno pocítí naše děti, a co teprve vnuci. Pravděpodobně je to připraví o velkou část majetku a někdy i zdraví. Takový “dluh” ovšem Fiala ve svém projevu vůbec nezmínil.

Určité zádrhele lze pozorovat také u druhé priority SPOLU. Ta podle Fialy garantuje “jasnou demokratickou a prozápadní orientaci ČR”. O tom lídři ODS mluví často a rádi - a nepochybujeme, že ani Petr Fiala nezaváhá, až půjde o témata spojená s Ruskem nebo Čínou. Ale co když bude třeba dokázat “demokratickou a prozápadní” orientaci ve sporu mezi EU na jedné straně a vládami s autoritářskými sklony v Maďarsku či Polsku na straně druhé? I na tomto hřišti probíhá spor o právní stát, byť na mnohem jemnější bázi.

Ale pokud by žil Václav Havel, dost možná by Petra Fialu poučil, že i tady se hraje o demokracii a o západní orientaci. A možná by řekl i to, že nejde vyčítat proruskou a pročínskou politiku Miloši Zemanovi a totéž při sporu s EU ignorovat u maďarského premiéra Viktora Orbána. Pokud se tedy politici ODS rádi staví na stranu Orbána proti “Bruselu”, staví se i proti demokratickým pravidlům a naší prozápadní orientaci. Takže co s tím?

Stavět a zase stavět - trochu víc

Třetí prioritou je prý “modernizace”. Fiala slíbil, že SPOLU zdigitalizuje “všechno, co půjde”. “Není důvod, abychom neustále dávali úřadům údaje, které už dávno mají,” dodal premiérský kandidát. To je určitě dobrý plán a bylo by fajn, pokud by se jím i bez ohledu na volby začaly řídit například radnice vedené Fialovou stranou. Jde to už teď.

I polovičatý systém digitalizace české státní správy, na němž - a to je třeba vypíchnout - svého času odvedla spoustu práce právě ODS, už totiž delší čas provozuje tzv. základní registry, kde jsou uložené osobní údaje všech českých občanů. A státní či komunální úřady se na ně mohou napojit tak, aby ulehčily lidem vyřizování nejrůznějších úředních povinností.

Respekt 38/2021: Jak vypadá kampaň Petra Fialy a Aleny Schillerové na jihu Moravy

V tomto ohledu tedy není potřeba nic moc zřizovat. Pokud se na něco v digitalizaci státu čeká, pak na zdigitalizované agendy, které je třeba přidat do Portálu občana - od placení parkovného po zacházení s lékařskými zprávami. Mnohé z toho mohou dělat i města a ta - včetně vedených ODS - v zavádění digitalizovaných agend často zaostávají.

Čtvrtou prioritou je dostatek bytů pro “děti a vnuky”. Ve svém premiérském projevu Fiala slibuje výstavbu 40 tisíc bytů ročně. Vloni bylo ovšem na výrazně nedostatkovém trhu postaveno přes třicet tisíc bytů, takže ani SPOLU žádnou velkou změnu neslibuje, i když Fiala tvrdí, že “jedinou cestou je stavět a zase stavět”.

Něco konkrétnějšího

Nakolik Fiala uspěje, to samozřejmě teprve uvidíme. Rozdíl mezi ním a Babišem ukázal i premiérský projev, ale zda ve prospěch delegáta SPOLU, není jisté. Zatímco Babiš v kampani šermuje konkrétními sliby, v nichž se běžní lidé asi snadno najdou (vyšší důchody, vyšší platy pro státní zaměstnance, víc kilometrů dálnic, levné byty mladým, bezplatné čipování psů pro seniory), Fiala sází na to, že poučení voliči ocení velká předsevzetí v podobě snížení státního dluhu, udržení orientace správné zahraniční politiky, uspíšení modernizace státu, podpory vzdělávání dětí atd.

Informovaný člověk samozřejmě ví, že právě Fialova nabídka má šanci vytvořit základ dlouhodobé prosperity. Ale také se těžko ubrání pocitu,  že ještě nějaký konkrétní “přízemní” slib by se do kandidátského projevu také hodil.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
10
Autor: Milan Jaroš
11
Autor: Milan Jaroš
12
Autor: Milan Jaroš
13
Autor: Milan Jaroš
14
15
16
17
18
20
Autor: Milan Jaroš
21
Autor: Milan Jaroš
22
Autor: Milan Jaroš
23
Autor: Milan Jaroš
24
Autor: Milan Jaroš
25
Autor: Milan Jaroš
26
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2332

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte