Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Čistotu 5G sítí nikdo neuhlídá. O to větším rizikem jsou čínské technologie

Závislost státu na sítích 5 G představuje závislost na dodavateli, konstatovala pražská konference

Čínský prezident Si Ťin-pching se zakladatelem firmy Huawei Žen Čeng-fejem • Autor: REUTERS
Čínský prezident Si Ťin-pching se zakladatelem firmy Huawei Žen Čeng-fejem • Autor: REUTERS

Sítě 5 G – aspoň podle toho, co padalo na právě skončené virtuální pražské konferenci – jsou natolik komplexním systémem, že na ní budou v Česku (a všude jinde na světě) závislé kritické infrastruktury jako jaderné elektrárny, dopravní sítě, armáda, policie, ale také vláda. A tato závislost sama o sobě představuje problém. Mnohonásobně větším problémem a rizikem by pak bylo, kdyby šlo o digitální závislost na sítích, jež by technologicky ovládaly čínské společnosti, především Huawei.

Zásadní je vzájemná důvěra, důvěra zákazníka v dodavatele, protože ani technologické testování systémů 5 G nemůže odhalit a uhlídat „čistotu“ všech komponentů, které by uměly krást data a provádět špionáž; tedy které by viděly do sítě více, než dovoluje bezpečnost země. Zjednodušeně řečeno, sítě 5 G neuhlídají ani špičkoví ajťáci: vzájemná důvěra je základ a musí být definována politicky.

Zhruba tak zněla podle informací Respektu – konference byla digitální a většinou neveřejná – hlavní teze skončené prestižní debaty. Pražská konference o sítích 5 G si udělala velké jméno už loni, její Prague Proposals byly základem pro později schválené návrhy EU (5 G Security Toolbox) i řady mimoevropských zemí. Podstatou návrhu bylo, že při výběru dodavatele technologií musí být brány v potaz především politické mantinely státu, z něhož dodavatel přichází – a země bez vymahatelnosti práva, ovládané autoritářskými vládci či institucemi by měly být z dodávek vyloučeny, protože u nich hrozí podstatně větší nebezpečí zneužití technologií proti zákazníkovi.

Jde samozřejmě pouze o doporučení, každá země si rozhodne sama, jak v ní budou fungovat sítě 5 G a kdo dodá technologie. Evropská unie ale doporučuje společný postup, dohodu států, jak postupovat proti rizikovým dodavatelům. Evropské dokumenty se sice úzkostlivě vyhýbají slovům jako čínské firmy nebo Huawei, ale nikdo jiný „rizikový“ se zatím nenabízí.

Loňská pražská konference spustila ve světě smršť jednání o sítích 5 G - a někdy přímo, jindy nepřímo, způsobila, že Huawei začíná být pro řadu zemí nepřijatelným dodavatelem. USA, Velká Británie, Austrálie i Francie už Huawei různou formou vyřadily, velká debata probíhá v Německu nebo Japonsku. Letošní pražská konference už byla odbornější, hodně se podle informací Respektu mluvilo o tom, jak analyzovat bezpečnost kritických uzlů nové sítě – tentokrát bez ohledu na dodavatele. Tohle je ale věc budoucnosti. Systém 5 G se rozjíždí zatím spíše experimentálně -  v Česku je lídrem O2 Petra Kellnera, která spolupracuje s firmami Ericsson, Nokia i Huawei - a spíše se čeká, co přinese další rok.

Čeští politici se směrem k čínským dodavatelům zatím nevyjádřili. Premiér Babiš sice letošní konferenci otevřel platnou tezí, že „bezpečnost sítí 5 G bude určující pro bezpečnost všech nových technologií, a musíme si být jisti, že inovace neohrozí naše bezpečnostní zájmy“ – ale ani při této příležitosti byť náznakem neřekl, jak to vláda míní udělat. Stejně tak jako kabinet nedávno jediným slovem nekomentoval prohlášení Huawei, že varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost může porušovat zásady právního státu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].