Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře, Politika

Babiš vlastně vyhrál. Tak proč pořád fňuká?

Majitel hnutí ANO se ani po šesti letech nezbavil pocitu, že má mít všechno

Autor: ČTK, Vondrouš Roman
Autor: ČTK, Vondrouš Roman

“Lex Babiš je zákon, který mi ubírá právo účastnit se věcí veřejných,” prohlásil Andrej Babiš v reakci na nález Ústavního soudu ohledně střetu zájmů. Babiš to pronesl v Estonsku, kde pobýval jako předseda vlády, tedy jako vrcholný účastník věcí veřejných. A co je nejpodivnější, zůstal jím i po návratu na pražské letiště. Jak to tedy je?

Ústavní soud potvrdil, že v Česku nelze bez omezení dělat vrcholnou politiku a byznys. Potud dobré, zdejší justice stvrdila, že pravidla schválená před třemi lety v parlamentu platí. Babišovy nářky ale přílišný smysl nedávají. Když politická a právní bitva o omezení jeho obrovského střetu zájmů v roce 2016 začala, Babiš jako předseda ANO a člen vlády ovládal největší potravinářský a chemický byznys, pobíral obrovské zemědělské dotace, měl možnost rozhodovat o obsahu největšího novinového vydavatelství v zemi.

Teď, v roce 2020, kdy je bitva úspěšně vybojována a pravidla o střetu zájmů přes odpor prezidenta, premiéra a jeho vládnoucí partaje prosazena, ovládá Babiš coby předseda vlády největší potravinářský a chemický byznys, pobírá obrovské zemědělské dotace a má možnost rozhodovat o obsahu největších novin v zemi, což nikdo z jeho politických konkurentů nemůže. Nic ze svého obřího koncernu nemusel prodat, nemusel se zatím vzdát dotací, nepřišel o mediální vliv. Tak proč už zase pofňukává do kamer, místo aby se triumfálně radoval?

Před odpovědí na tuhle otázku se ještě zastavme u výsledku zmíněné právní bitvy. Český zákon o střetu zájmů, který Ústavní soud potvrdil, je poměrně krotký. Jak již respekt.cz v úterý referoval v textu o nálezu Ústavního soudu, na rozdíl od zahraniční praxe nenutí český zákon Babiše prodat své majetkové podíly ani povyházet z vedení svěřeneckého fondu příbuzné a dřívější podřízené. Nadále tak může skrze ně uplatňovat vliv na chod svých firem, profit nadále patří jemu a po odchodu z politiky si jej bude moct plně užít.

Evropská komise sice dál řeší možnost pobírat evropské dotace a zatím není jasné, jestli Babiš, tedy jeho Agrofert nepřijde alespoň o ně. Ale i tak to pro českého premiéra není špatný výsledek.  Samozřejmě ke vzteku jeho početných kritiků zůstává oním účastníkem věcí veřejných. Bude dál řídit vládu a plně ovládat i svoji politickou stranu, s níž podle všeho jasně vyhraje příští parlamentní volby.

Takže ještě jednou - proč si tak stěžuje? Vysvětlení se nabízí jediné: ani po dlouhých šesti letech pobytu ve vysokých ústavních funkcích se nenechal demokratickými pravidly zkultivovat a nedokázal se zbavit přesvědčení, že má mít všechno, tedy politickou moc, dominantní, na státních dotacích zhusta závislý byznys i kontrolu nad médii, která naopak měla původně kontrolovat jeho. Jinak řečeno, Babiš zůstává Babišem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].