0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře22. 9. 20212 minuty

Babiš chce vyvolat násilí

Nový klip šéfa hnutí ANO a jeho marketéra Marka Prchala překračuje vše, co jsme dosud viděli

Mladí lidé s basebalovými pálkami a světlicemi se řítí na seniory, které chtějí okrást o jejich důchody. Nový volební klip Andreje Babiše a Marka Prchala překračuje vše, co jsme dosud od nějaké vládnoucí strany viděli. Že toto marketingové duo veřejnosti lže, je už akceptovatelná realita, ale nyní se evidentně posouváme do dalšího stádia. Andrej Babiš touží po krvi, a to vůbec ne v přeneseném slova smyslu.

Dějiny Evropy jsou svědectvím, že na slova se nikdy nelze dívat jen jako na prázdné řeči. Když dostatečně šikovně a dlouho otravujete veřejný prostor, snadno se vyhrocená nálada přenese do skutečných konfliktů. Babiš a jeho tým to vědí, takže se rozhodli rozjet ostrý generační střet: mladí lidé (voliči Pirátů) chtějí oloupit seniory (voliče ANO). Věří, že mladí lidé si to nechají líbit - a ti starší se vyděsí a půjdou volit.

Reklama

Že tato linka v kampani přijde, se dalo čekat. Půdu už připravoval István Léko v Lidových novinách. V klidné a bezpečné zemi je to absurdní vyvolávání nenávisti. Zvyšuje se riziko, že někde někomu rupnou nervy a k násilí skutečně dojde. Ale i kdyby ne, už jen stavět proti sobě takhle ostře generace je nebezpečný jev. Je to čistě umělý konstrukt, penzistům se nikdo škodit nechystá.

Hnutí ANO se tím vyřazuje z věcné debaty. Stala se z něj SPD a jakékoli úvahy demokratických politiků s ním vládnout by nyní měly skončit v prachu. Kampaně jsou stále vyostřenější, ale někde je třeba nakreslit hranici. To místo je zde.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].