Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Alzák Babiš představil svůj nabídkový katalog

Do politiky přišel nový člověk, má spoustu dobrých řešení, jmenuje se Andrej a bojí se, že ho zakážou

Premiér Andrej Babiš, prosinec 2019 • Autor: ČTK, Deml Ondřej
Premiér Andrej Babiš, prosinec 2019 • Autor: ČTK, Deml Ondřej

Poslouchejte. Něco vám řeknu. Něco, co se jinde nedozvíte. Fakt nikde. Sedíte? Bruselské miliony mohly pomoct nějaké nemocnici, kde sestřičky a lékaři léčí naše zdraví. Zdraví nás všech v téhle krásné zemi. Nebo se mohlo přidat na důchod našim babičkám a dědečkům. Naše vláda už jim přidala a zaslouží si víc, protože vybudovali tuhle krásnou zemi. Ale nic z toho se neudělá. Ty dotace si vzal Babiš a utratil je za výrobní linku na svůj chleba Penam. Ten chleba, co by ho nikdo nekupoval. Můj kamarád Viktor Orbán, se kterým jsme v Bruselu zablokovali kvóty, mi psal, že by to nedal jíst ani uprchlíkům. Uprchlíky nenecháme projít, aby tady neznásilňovali.

Ne.

Ne.

Ne.

Určitě je vám to jasné, protože taky milujete tuhle zemi jako já. Být Čechem je krásné a to chci říct všem. Čtěte rychle, protože není čas.

Zhruba tímto stylem je napsaná nová volební kniha Andreje Babiše, která se v pátek objevila na internetu a jejíž tisk se nyní připravuje. Nad názvem Sdílejte, než to zakážou nemá smysl nějak hloubat, Babišovi samozřejmě nikdo nic zakazovat nebude, proč by taky zakazoval. Mistr Česka v povrchní politické sebepropagaci na sociálních sítích prostě vsází na facebookový slang a pouští do předvolební kampaně takové pokračování svého proslulého Čau lidi.

Knize, tedy pokud budeme té věci tak říkat, se lze samozřejmě poměrně snadno a ze srdce vysmát. Tomu, jak po čtyřech letech Babišovy vlády zase slibuje, že budeme “jednou z nejúspěšnějších zemí na světě”. Jak brebentí o “tajných projektech naší armády”. Jak oznamuje, že se Česko stane velmocí kosmického výzkumu. Nebo jak umístí velký balón vlastní výroby 25 km nad zemský povrch “do operačního prostoru naší armády v zahraničních operacích” a bude pozorovat všechny pozemní cíle. Protože ten balón “toho vidí víc, než si umíte představit”.

Kdo ví, možná jo… Andrej Babiš ale chvílemi blábolí skoro jako Miloš Jakeš, nadbíhá všemu průměrnému - vkusu, jazyku i očekávání - a vymývá čtenáři mozek plány, jejichž věrohodnost si nezadá s chlácholením, které si rodiče schovávají na uspávání dítěte.

Nutno však také říct, že kniha je přes svoji místy těžko snesitelnou trapnost geniálním marketinkovým dílem. Zřejmě si nelze namlouvat, že by ji četly davy, jednotlivé odstavce či věty se ale dají snadno kopírovat a použít v kampani. Kniha je pozoruhodná kontaktním živým jazykem ohlupujících televizních reklam a výkřiků na sociálních sítích.

Je zjevně určená hlavně těm, kterým se nechce o ničem přemýšlet, chodu státu nerozumí a ocení primitivně demagogické asociace typu uprchlík = znásilnění našich žen.

Ostatně uprchlíci a migrace dostali svůj čestný prostor. Babiš téma rozehrává hned na začátku knihy, dramaticky popisuje své zásluhy a odhodlání nikoho, prostě NIKOHO do naší krásné země nepustit. Přikládá i seznam nepřátel všeho lidu, tedy těch, kdo měli v Evropském parlamentu pocit, že Česko by mělo vyjít vstříc svými unijním partnerům a na řešení dopadů migrační vlny mezinárodně spolupracovat.

Naprostá katastrofa

Kniha není návodem, jak řídit stát, nepříjemné věci jako stárnutí populace nebo rostoucí zadlužení Babiš ignoruje a z politické agendy vyzobává jednotlivosti, z nichž skládá obrázek skvělé země, kde je radost žít a kde se dá bez ohledu na nebezpečně rostoucí dluhy jeho nynější vlády všechno postavit či zařídit.

Čtenář ale zjevně nemá o té jeho rozjuchané politice plné skvělých úspěchů a plánů moc přemýšlet, asi jako moc nepřemýšlí nad reklamními slogany v Alze. Babiš sice nemá tak vřeštivý hlas jako zelený maskot známého online supermarketu, balení politických slibů do reklamních výkřiků je ale stejné.

Čtyřletá mateřská dovolená? Necháme, co by za to Francouzky daly. 

Výhodné státní půjčky? Ne, s tím nekončíme. 

Jste mladí a nemáte kde bydlet? Chceme nabízet levné byty rodinám se dvěma a více dětmi. Postavené přímo pro ně.

Bojíte se mít víc dětí? Co vám přidat na nové auto, kam se vejdou tři sedačky? 

A co kdybychom vyráběli hotové byty? Normálně ve fabrice. Stát bude mít totiž fabriku na byty.

Babiš tryská sliby jako Fontána di Trevi a tváří se, jako by se zrovna objevil, přichází nově do politiky a každému vše zařídí podle jeho potřeb. Vlastně ne každému: ty, kteří stojí v opozici proti většinovému vkusu a měli by na svůj stát speciálnější nároky, zřetelně odsouvá stranou zájmu a prohodí, že stejně zase budou říkat, že je populista.

Když už to u nějakého tématu jinak nejde, tak připustí, že v politice byl už dřív, ale to nešlo nic dělat, protože byly staré zákony schválené těmi tradičními politiky předbabišovské éry. “Naprostá katastrofa,” uleví si.  Postavilo se málo dálnic? Může za to stará legislativa. Teď ale Babiš prosadil nový “stavebák” a stavět se bude rychle.

V knize čtenář rychle pochopí, proč Babiš o schválení stavebního zákona tolik stál. Možná se naplní varování některých expertů a přijde průšvih - příliš volné ruce stavební lobby, ničení památek, přírody, veřejného prostoru a opět, byť jinak, komplikace při schvalování. Babiš má ale reklamní slogan a možnost všechny ty reprezentanty minulosti, s nimiž bude před volbami sedět v televizním studiu, překřičet.

Bazar nápadů

Čtenáři knihy patrně dřív či později dospějí k tomu, k čemu dospěl i náš recenzent, tedy že už se jim tu agitaci, jakkoliv promyšleně proloženou exkurzí do Babišovy rodiny, nechce dál číst. Ale ať už skončí na páté, desáté nebo padesáté stránce, je zřejmé, že budou od Babišových politických marketérů napumpováni zdánlivě nevyčerpatelnou energií muže, který se hlásí o další čtyři roky v čele státu, má k tomu spoustu nápadů a bez ustání čtenářům-voličům opakuje, jak je má rád a jak to s nimi myslí dobře.

Asi by se patřilo namítnout, že místo bazaru nápadů bychom měli slyšet dobře rozmyšlená řešení problémů, která před námi stojí, ale kvůli tomu se volební knížky nepíší. Takže sdílejte, než to premiérovi zakážou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].