Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Ani prezident Zeman nemůže být zároveň oblečený a nahý

Ústavní soud řekl, že nesmí vracet sněmovně zákon, aniž ho vetoval

Miloš Zeman • Autor: DAN MATERNA
Miloš Zeman • Autor: DAN MATERNA

Je to půl roku, co prezident Miloš Zeman zamotal hlavu právníkům. Vrátil tehdy sněmovně zákon o daňových změnách, aniž jej vetoval. Někteří tvrdili, že prezident zákon vetoval právě vrácením, jiní, že nepodepsání prezidentem není vetem a neruší platnost zákona, podepsaného vzápětí místopředsedou sněmovny. Zákon vyšel ve sbírce a platí, ale část senátorů podala ústavní stížnost na způsob jednání Miloše Zemana. A Ústavní soud jim dal za pravdu.

Senátoři nenapadli znění zákona, ale jednání prezidenta. Jen pro připomenutí: zákon označovaný také jako „daňový balíček“ rušil tzv. superhrubou mzdu a místo ní zavedl zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Dále napadený zákon zvýšil základní slevu na poplatníka na 27 840 Kč v roce 2021 a na 30 840 Kč v roce 2022, upravil také tzv. stravenkový paušál jako alternativní zaměstnanecký benefit a zavedl zrychlené odpisy hmotného majetku.

Prezidentovi se znění zákona nelíbilo, zároveň však při jeho vrácení do sněmovny nepoužil veto - jen napsal, že ho vrací k „dalšímu opatření“. „Je třeba konstatovat – i s přihlédnutím ke zcela převažujícím názorům - že napadený postup prezidenta republiky není v souladu s Ústavou. Je jeho povinností přijatý zákon podepsat, nebo uplatnit veto. Na druhé straně však samotné nepřipojení podpisu prezidenta k přijatému zákonu nedosahuje dostatečné intenzity, aby to mělo vliv na řádné ukončení legislativního procesu a tím nabytí platnosti a účinnosti přijatého zákona,“ sdělil Ústavní soud.

Jinými slovy, Ústavní soud prezidenta napomenul a připomněl mu, že se musí ve věci zákonů vyslovit vždy zcela jasně. Buď podepsat, nebo vetovat. Žádné „nelíbí se mi to, ještě s tím něco udělejte“. Miloš Zeman ve svých běžných vystoupeních často překrucuje fakta, říká nesmysly, plete se, či přímo lže. Jako prezident by to neměl dělat a z jiných rozhodnutí soudu už víme, že některým jeho lžím se dá bránit soudně.

Nicméně schvalování zákonů je v demokracii specifická disciplína, která má svůj řád. Aby bylo naprosto zřejmé, že je nová norma „kovaná“ a nikdo ji nemůže při aplikaci zpochybnit – tedy kromě Ústavního soudu. Miloš Zeman se ovšem snažil i tento zaběhlý proces inovovat a vnést do něj svůj vlastní názor a přístup.

Vymyslel takovou „druhou verzi“ ústavou schváleného postupu. Verzi, která ze všeho nejvíce připomíná pohádku Chytrá horákyně, která vyřešila problém, jak být zároveň nahá i oblečená. Miloš Zeman se ji pokusil následovat, ale Ústavní soud mu tenhle přístup ke schvalování zákonů zatrhnul.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].