Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Dostavba Dukovan: Andrej Babiš vystrašil ČEZ. Proč tak najednou?

Vláda by neměla rozhodnout o tendru na další bloky jaderné elektrárny, říká premiér

Premiér Andrej Babiš, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na jaderné konferenci ve sněmovně • Autor: ČTK
Premiér Andrej Babiš, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na jaderné konferenci ve sněmovně • Autor: ČTK

Situace se zdá být nepřehledná a dusná. ČEZ by měl do konce roku vypsat soutěž, kdo postaví nový jaderný blok v Dukovanech a za jakých podmínek. Vláda Andreje Babiše podepsala na konci letošního července se společností ČEZ smlouvu, která zaručovala prakticky státní financování projektu i následného výkupu elektřiny za cenu, která stavbu firmě ČEZ bohatě zaplatí. A teď najednou předseda vlády sdělil Radiožurnálu, že „tendr není dostatečně připravený a vláda by o něm neměla rozhodovat do voleb“. To zní, jako by Babiš dohodu o dostavbě Dukovan víceméně odpískal. Ale s přesností jeho slov je vždy problém.

Jaká je tedy situace: ČEZ měl podle smluvního harmonogramu s vládou vypsat soutěž v prosinci. Čistě teoreticky to ČEZ může udělat, samo vypsání soutěže už nepodléhá schválení vlády Andreje Babiše. Problém je v tom, že ČEZ potřebuje od vlády, poslanců a Senátu schválit některé částečné, ale důležité podmínky soutěže. Přesně řečeno dvě základní podmínky.

První je bezpečnost. „Stát musí vydat souhlas se zapracováním bezpečnostních požadavků do soutěže,“ potvrzuje Respektu vicepremiér Karel Havlíček. Jak už víme, jde o to, zda a za jakých podmínek do soutěže připustit zájemce z Ruska a Číny. Anebo zda je úplně vyloučit. Víme také, že bezpečnostní instituce - počínaje BIS přes další tajné služby a NÚKIB až po ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničí -  považují firmy z obou autoritářských zemí za riziko a doporučují je do tendru nepozvat.

O tomhle všem měla v pondělí rozhodovat Bezpečnostní rada státu (zástupci výše vyjmenovaných institucí tvoří její většinu). Minulý pátek bylo ale jednání rady jejím šéfem Andrejem Babišem zrušeno a většina členů netušila, proč se tak premiér rozhodl. V každém případě je premiér – jak jinak – ve věci ve střetu zájmů. Na jednu stranu dal v létě závazek společnosti ČEZ a evidentně také prezidentu Zemanovi, který je hlavním lobbistou dostavby Dukovan ruskou firmou Rosatom. Na druhé straně je pod tlakem svých bezpečnostních expertů, kteří mu doporučují se s Ruskem (a Čínou) nepaktovat. Takže premiér řešení svého střetu zájmů odložil.

Pak je tu další záležitost. Vláda slíbila ve smlouvě ČEZ záruky za úvěr na stavbu jaderného bloku a hlavně zaručenou výkupní cenu elektřiny z nových Dukovan po dobu třiceti let od spuštění bloku. Tenhle slib ale musí stvrdit parlament, teď to řeší poslanci. Na stole mají zákon o nízkouhlíkové energetice, který měl Dukovanům ono financování výkupu elektřiny potvrdit. Opozice, především Piráti nebo STAN, se však snaží zabránit slibu, který by mohl stát v budoucnu připravit o stamiliardy korun. Se schválením zákona nijak nespěchají ani poslanci Babišova hnutí ANO. A bez tohoto zákona je vypsání soutěže o dostavbu prakticky nemožné.

Popis situace je trochu zjednodušený, ale Babiš viditelně čerstvým prohlášením vzkazuje, že nemá příliš velký zájem stavět jaderný blok. Otázka je, komu to vzkazuje a jak vážně to myslí. Může to být vzkaz Evropské komisi, která bude stavbu bloku z hlediska financování také posuzovat a schvalovat. „Nic nepřipraveného vám nepošlu,“ může vzkazovat do Bruselu. Nebo to může být vzkaz na Hrad a ČEZ: „Beze mě to nepůjde.“

Proč by to dělal? To první se dá pochopit, Andrej Babiš chce v Evropě vypadat dobře. A to druhé? Musíme připomenout opravdu velké spory mezi Andrejem Babišem a šéfem ČEZ Danielem Benešem z doby, kdy byl Babiš ministr financí a z titulu většinového státního akcionáře se snažil Beneše a jeho lidi z vedení firmy odvolat, protože je podezříval, že ho chtějí politicky znemožnit. Ti dva muži se dodnes nemají vůbec rádi – a jejich spolupráce probíhá pouze pod tlakem Miloše Zemana.

Zároveň se tito tři mocní muži drží vzájemně v šachu: Daniel Beneš prosadil v ČEZ zájem Miloše Zemana dostavět Dukovany, Miloš Zeman drží Andreje Babiše na postu premiéra, Andrej Babiš drží palce na penězích pro ČEZ atd. O co v tento okamžik bojují, nevíme, ale zneužívají k tomu stamiliardy korun – naše a především našich potomků - i bezpečnost země.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].