Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Bezpečnostní rada státu měla řešit Dukovany. Byla však odložena

Roste tlak na rychlé vypsání největší geopolitické zakázky v historii Česka

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Příprava rozšíření jaderné elektrárny Dukovany se dostává do horké fáze. Prezident Miloš Zemana a jeho okolí chce zakázku přidělit Rusům, věcí měla se na svém pondělním zasedání zabývat Bezpečnostní rada státu, informoval server Seznamzprávy.cz.  Jak ale zjistil Respekt, v pátek večer bylo zasedání odloženo na neurčito. Důvody kabinet nesdělil, ale mluví se o tom, že je to kvůli sporům ministrů, jak se k vyloučení Ruska postavit. Podle zdrojů Respektu měla rada posuzovat mimo jiné právě rizikovost uchazečů - a to, jakým způsobem by tato otázka měla být zanesena do samotného tendru. Respektive zda bezpečnostní hledisko začlení do výběrového řízení.

Ve čtvrtek proběhlo jednání zástupců ministerstva průmyslu, energetické společnosti ČEZ a lidí, kteří se mají podílet na přípravě zakázky. Tam se ministerstvo průmyslu i ČEZ podle informací Respektu měli postavit proti tomu, aby byly zapracovány bezpečnostní připomínky ve smyslu vyloučení rizikových uchazečů z Ruska a Číny. To si nepřeje především ministerstvo průmyslu. ČEZ zastává pozici, že udělá to, co mu stát řekne. Svolaná bezpečnosrtní rada státu má tedy v tomhle směru vydat vládě doporučení, půjde o klíčové jednání.

Zástupci bezpečnostní komunity (jde o představitele tajných služeb a silových ministerstev) připravili již před časem pro ministry materiál, v němž vyhodnocovali bezpečnostní rizika celého projektu. Řešily se v něm všechny možné aspekty uchazečů: od množství havárií i dodržování pravidel a zákonů přes schopnost vysoudit od něho peníze, kdyby došlo k nehodě, až po to, zda se přes zakázku nebude nějaká cizí velmoc snažit ovlivňovat dění v Česku.

Ze všech společností vyšli skrze tyto parametry jako nejproblematičtější zástupci Ruska a Číny. Ministři materiál oficiálně schválili letos na konci dubna, ale od té doby nepřijali opatření, jak si podle něj počínat. Postup by mohl spočívat v tom, že by vláda rizikové uchazeče dopředu vyřadila – nebo by do dokumentů k plánovanému výběrovému řízení napsala, že zakázky se mohou účastnit jen ty firmy, které nepředstavují bezpečnostní riziko.

Prezident Zeman nechce, aby byl ze soutěže kdokoliv vyřazen, a spěchá na rychlé vypsání zakázky. Mluví se o tom, že by k tomu mělo dojít ještě před letošními Vánoci. Klíčový bude postoj premiéra Andreje Babiše, ale ten zatím nic konkrétního neřekl. Všichni opoziční lídři účast Ruska a Číny odmítají.

Celá zakázka má přijít minimálně na sto padesát miliard, tvrdí vláda. Podle odborníků však operuje s nereálnými čísly a skutečná cena neklesne pod dvě stě miliard. Do roku 2028 má být utraceno dvacet miliard na vstupní náklady, projekční práce a zahájení stavby. A o tuhle sumu může jít nyní především. Zájem získat část těchto peněz můžou mít různí lobbisté nebo poradci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].