Američtí doktoři v Česku: ani střed Evropy neznamená bezpečí
 
01
Autor: Milan Jaroš

Vláda schválila na mimořádném zasedání možnost působení až tří set vojenských zdravotníků ze spojeneckých zemí NATO a EU. Působení vojáků na českém území ještě musí schválit parlament. K tomu se nedá dodat nic nepředvídatelného. Je to dobrá zpráva, která zdaleka nejen symbolicky stvrzuje, že se na spojence dá spolehnout.

Pochválit je nutné ministra vnitra Jana Hamáčka, který podle kuloárních informací z armády a diplomacie operaci vyjednal. Původně s velvyslancem USA Stephenem Kingem. Ale protože jde o svrchovaně vojenskou akci, Hamáček se pak domluvil s premiérem a ministrem obrany Lubomírem Metnarem. A vzhledem k tomu, že nabídky armádní zdravotní pomoci následně přišly i z Německa, požádal Metnar vládu o schválení zmíněných tří stovek armádních lékařů, sester a dalších zdravotníků. Akce bude podle informací Respektu financována jak zeměmi, které pomoc nabídly, tak z tuzemského rozpočtu.

Reklama
Reklama

Sněmovna i Senát by měly nasazení zahraničních vojáků schválit. Výhrady budou mít možná komunisté, těžko si představit, že by skousli angažmá americké armády na českém území bez svých protialiančních a protiamerických poznámek - byť jde „jen“ o Národní gardu. Problém budou mít možná i poslanci SPD - celkem zásadně vystupují proti spolupráci s NATO v zahraničních misích a tohle je jen obrácený gard. Ale rozumní poslanci a senátoři převažují.

Čtěte také: Druhá vlna pandemie z nás dělá Řeky a Italy

Nemá smysl moralizovat o solidaritě a připomínat, jak by si ji čeští koaliční politici měli vrýt do paměti. Musíme přiznat, že i současná vláda bez výhrad schvaluje celkem slušné a efektivní zahraniční mise armády. Na rozdíl od efektivního armádního rozpočtu, který by českou armádu dostal z chvostu výzbroje a počtu vojáků mezi aliančními zeměmi.

Česko poprvé od pádu železné opony zažívá chvíle, kdy skutečně potřebuje pomoc - a z vývoje pandemie na našem území je zřejmé, že ji brzy bohužel budeme potřebovat ještě víc. Aniž by bylo nutné myslet nějak obzvlášť militárně, vidíme, jak nenahraditelná je v době krize armáda. Bez té české by nefungovala mnohá proticovidová opatření.

Doufejme, že zahraniční vojáky budeme potřebovat co nejméně, ale buďme rádi, že tu jsou. Ani ve středu Evropy a obklopeni spojenci nemusíme být v bezpečí. Což si dodnes mysleli mnozí politici i občané.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Stavba polní nemocnice v Letňanech • Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
10
Autor: Milan Jaroš
11
Autor: Milan Jaroš
12
Autor: Milan Jaroš
13
Autor: Milan Jaroš
14
Autor: Milan Jaroš
15
Autor: Milan Jaroš
16
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte