0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře22. 10. 20202 minuty

Američtí doktoři v Česku: ani střed Evropy neznamená bezpečí

Vláda schválila na mimořádném zasedání možnost působení až tří set vojenských zdravotníků ze spojeneckých zemí NATO a EU. Působení vojáků na českém území ještě musí schválit parlament. K tomu se nedá dodat nic nepředvídatelného. Je to dobrá zpráva, která zdaleka nejen symbolicky stvrzuje, že se na spojence dá spolehnout.

Pochválit je nutné ministra vnitra Jana Hamáčka, který podle kuloárních informací z armády a diplomacie operaci vyjednal. Původně s velvyslancem USA Stephenem Kingem. Ale protože jde o svrchovaně vojenskou akci, Hamáček se pak domluvil s premiérem a ministrem obrany Lubomírem Metnarem. A vzhledem k tomu, že nabídky armádní zdravotní pomoci následně přišly i z Německa, požádal Metnar vládu o schválení zmíněných tří stovek armádních lékařů, sester a dalších zdravotníků. Akce bude podle informací Respektu financována jak zeměmi, které pomoc nabídly, tak z tuzemského rozpočtu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Sněmovna i Senát by měly nasazení zahraničních vojáků schválit. Výhrady budou mít možná komunisté, těžko si představit, že by skousli angažmá americké armády na českém území bez svých protialiančních a protiamerických poznámek - byť jde „jen“ o Národní gardu. Problém budou mít možná i poslanci SPD - celkem zásadně vystupují proti spolupráci s NATO v zahraničních misích a tohle je jen obrácený gard. Ale rozumní poslanci a senátoři převažují.

Nemá smysl moralizovat o solidaritě a připomínat, jak by si ji čeští koaliční politici měli vrýt do paměti. Musíme přiznat, že i současná vláda bez výhrad schvaluje celkem slušné a efektivní zahraniční mise armády. Na rozdíl od efektivního armádního rozpočtu, který by českou armádu dostal z chvostu výzbroje a počtu vojáků mezi aliančními zeměmi.

Česko poprvé od pádu železné opony zažívá chvíle, kdy skutečně potřebuje pomoc - a z vývoje pandemie na našem území je zřejmé, že ji brzy bohužel budeme potřebovat ještě víc. Aniž by bylo nutné myslet nějak obzvlášť militárně, vidíme, jak nenahraditelná je v době krize armáda. Bez té české by nefungovala mnohá proticovidová opatření.

Doufejme, že zahraniční vojáky budeme potřebovat co nejméně, ale buďme rádi, že tu jsou. Ani ve středu Evropy a obklopeni spojenci nemusíme být v bezpečí. Což si dodnes mysleli mnozí politici i občané.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].