0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře14. 8. 20234 minuty

Ach, to státu hanobení

Kudy vede linie, která morálně diskvalifikuje adepty na Ústavní soud

Soudce Robert Fremr se rozhodl vzdát kandidatury na post ústavního soudce. Sejmul z prezidenta Petra Pavla těžké rozhodnutí se slovy, že on sám „nedokázal eliminovat nedůvěru části veřejnosti ohledně jeho předlistopadového působení v justici, a nechce ohrozit důvěryhodnost Ústavního soudu“.  

"Počítal jsem to a před listopadem jsem za sebou nechal zhruba tisíc rozhodnutí. Plně respektuji, že z dnešní perspektivy se některá ta rozhodnutí prostě beze zbytku vysvětlit nedají. Mohl bych se zase bránit v dalších a dalších případech, ale jsem si v podstatě jist, že nikdy bych to úplně vysvětlit nedokázal," uvedl.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Roberta Fremra vedl pravděpodobně k definitivnímu rozhodnutí článek zveřejněný na serveru Echo24, který popsal, jak odsoudil do vězení za hanobení čelných představitelů země skladového dělníka, komunistu, který poměrně nevybíravými slovy kritizoval v roce 1985 vedení KSČ a tedy zároveň vládní představitele socialistického Československa. Jmenuje se tak album i píseň skupiny The Plastic People of the Universe  – Ach, to státu hanobení. Nad to není, nad to není, jak dodávají v textu Plastici.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc