Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Zeman proti Ukrajině

Ostudné projevy české zahraniční politiky pokračují

Prezident Miloš Zeman v Kazachstánu.
Prezident Miloš Zeman v Kazachstánu. • Autor: ČTK

Miloš Zeman na své návštěvě Kazachstánu prohlásil, že by Ukrajina měla přijít o svou svéprávnost. Podle českého prezidenta by mělo dojít k „finlandizaci“, tedy opakování řešení, které po 2. světové válce zvolilo Finsko. To se tehdy zavázalo podřídit zahraniční politiku Sovětskému svazu. Zeman si zřejmě později uvědomil, že zašel dál, než zatím veřejně říká Vladimir Putin, a tak jeho mluvčí názor upravil. „Finlandizace není definována jako podřízení zahraniční politiky jinému státu, ale jako neutrální status, tedy pomyslný most.“ To Jiří Ovčáček napsal ČTK v SMS zprávě.


Jenže toto vysvětlení diplomatické škody nenapraví. Za prvé, naše historie ukazuje, že politika mostů mezi Východem a Západem přináší tragédie. Když ji hlásal naposledy Edvard Beneš, přišli jsme na čtyřicet let o svou svobodu. Důvod je jasný, Východ na rozdíl od Západu využívá mosty pouze k cestě na cizí území. A kdo by pak garantoval Ukrajině bezpečnost? Nikdo. Stejně jako ji nikdo negarantoval poté, co se Ukrajina zbavila jaderných zbraní výměnou za slib, že nikdo nenaruší její územní celistvost. Kdo ji narušil? Východ.

S tezí, že Ukrajina má být mostem mezi Východem a Západem, navíc kdysi přišel proruský prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč. Před čtyřmi lety jsme k tomu v Respektu napsali: „Nepříjemnou roli mostu určil své zemi ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Ten před měsícem v Bruselu prohlásil, že Ukrajina chce být ‚mostem mezi Východem a Západem‘. Mohlo by nás to uklidnit, že to někdo vzal na sebe za nás. Doufejme ale, že Janukovyčova politika nebude mít tak katastrofální následky, jaké měla ta Benešova.“

Bohužel se ukázalo, že to mělo velmi katastrofální následky. Když se Miloš Zeman plete v hodnocení kvality německého piva, lze se nad tím jen pousmát. Pokud chce ale nějaké zemi brát její suverenitu, je třeba to rezolutně odmítnout. Česká vláda by to měla odmítnout. Miloš Zeman nemá právo za Ukrajinu cokoli rozhodovat či navrhovat.

Pozn. ed. Čtvrtou a pátou větu ve druhém odstavci autor ještě dodatečně upřesnil.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2065
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte