Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Tajné služby vás mohou sledovat, jak chtějí, vzkázala soudkyně Králová

Jana Nagyová-Nečasová a generálové tajných služeb osvobozeni. Proč, to je tajné

Česká Mata Hari • Autor: Matěj Stránský
Česká Mata Hari • Autor: Matěj Stránský

Jana Nečasová, generálové Ondrej Páleník, Karel Kovanda a plukovník Jan Pohůnek byli soudem osvobozeni. „V žalobě označené skutky nejsou trestným činem,“ řekla soudkyně Helena Králová. Přeloženo: nepodařilo se prokázat, že by Jana Nečasová a vojenské zpravodajství vedené generály sledovali manželku tehdejšího premiéra Radku Nečasovou úmyslně. Nikoli. Sledovali ji proto, že si z nějakých důvodů mysleli, že je to v zájmu státu a že to někdo přikázal. Z důvodů, které ovšem nejsou známé, protože soudkyně je neprozradila - a jestli u soudu padly, pak byly tajné. 

To je nesmysl; a autor článku to tvrdí přesto, že je laik. Ví, že tajné službě nedal nikdo oficiální příkaz, aby tu práci pro Janu Nečasovou dělala. Ani Janě Nečasové nikdo ten příkaz nedal. Pokud se odvolávají na premiéra Nečase, ani on nemá právo dát ten příkaz tajné službě. Je jasné, že tajná služba v čele s Páleníkem a pak Kovandou sakra dobře věděla, co dělá a že to dělá potají a úmyslně potají, je jasné. Nepožádali totiž tehdejšího ministra obrany Alexandra Vondru o svolení, a to prostě podle zákona musí. Celá akce byla úmyslná pomoc ženě, o níž generálové věděli, že je velmi mocná.

 Soudkyně Králová nám rozsudkem vzkázala, že pokud budou tajné služby jen trochu šikovné a jejich „mocní“ zadavatelé cyničtí, může tajná služba sledovat kohokoli, kdekoli a bezdůvodně. Třeba autora těchto řádků - jen proto, aby na něj zjistili pár diskreditujících informací. A nepleťme se, dnes existuje spoustu zákonů, které to tajným službám znemožňují dělat oficiálně. Takže někoho sledovat nebo odposlouchávat podle zákona není plně jednoduchá věc.

Není to tak, že tajné služby jsou všemocné, jak si myslí tisíce konspirátorů. Nejsou; ale výklad zákona, který zřejmě použila soudkyně, tajným službám k té všemoci přispěje. Nevíme přesně, jaký výklad: zatím je to opět tajné, ale podle expertů je neprokázaný úmysl jedinou možností, jak Nečasovou a spol. osvobodit.  

A přispěje k tomu, že už to nebude jen konspirace. Z laického pohledu je rozsudek soudkyně Králové naprosto šokující, z právního zřejmě hloupý. Uvidíme, jak to zdůvodní - a hlavně jak se zachová odvolací soud.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].