Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Stanjura na dopravě

Už zase máme všechny ministry

Zbyněk Stanjura • Autor: Profimedia.cz
Zbyněk Stanjura • Autor: Profimedia.cz

Na ministerstvo dopravy usedá čtvrtý ministr od chvíle, kdy před dvěma lety poskládal Petr Nečas vládu ze stran ODS, TOP 09/STAN a VV. Dosud vedli dopravu ministři za Věci veřejné (později jejich odloupnutá odnož LIDEM). Zbyněk Stanjura dostává resort pod vedení občanských demokratů – vyměnili si ho stranicky s pidistranou LIDEM za obranu.

Změna v čele dopravy se dá nějak podstatně zhodnotit jen stěží, protože je to bezpochyby ta nejméně srozumitelná výměna ministra v Nečasově kabinetu. Před Stanjurou vedl ministerstvo Pavel Dobeš, nominovaný za VV-LIDEM, a podle dostupných ukazatelů je vedl dobře. Ještě před svým odchodem stihl podat 12 žalob na stavební firmy, které zfušovaly dálnici D47, ale především podal žalobu kvůli rozkutáleným a nadhodnoceným 16 miliardám v akci pražského okruhu. A ano, je pravda, že dosud nefunguje centrální registr vozidel, který však už Dobeš převzal v nepříznivé fázi vzniku.

Na jeho odchod tlačila především šéfka strany LIDEM Karolína Peake (nová ministryně obrany), to je ta, která podle zdokumentovaného zjištění MF DNES pomáhala Vítu Bártovi připomínkovat plán, jak co nejefektivněji krást v politice, až se dostanou Věci veřejné k moci. Dnes je z Peake protikorupční bojovnice ve straně LIDEM, ale vysvětlit, proč Dobeše z ministerstva stáhla, se jí nepodařilo. Jisté je jen to, že se ho pokoušela nahradit svým blízkým spolupracovníkem, který na ministerstvu dopravy pracoval za Víta Bárty, což bylo s dalšími indiciemi premiérovi Nečasovi natolik podezřelé, že jí to nedovolil.

Takže teď přebírá dopravu Zbyněk Stanjura, dosud šéf poslaneckého klubu ODS, absolvent elektrotechnické fakulty VUT, bývalý programátor a taktéž podnikatel. V letech 2002 až 2010 primátor města Opava, člen ODS od jejího počátku. Pokud půjde všechno podle plánu načrtnutého premiérem Nečasem, mohl by to být poslední ministr dopravy v dějinách země. Ministerstvo dopravy by se totiž mělo sloučit s ministerstvem průmyslu a dát tak vzniknout ministerstvu hospodářství.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].