0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře9. 9. 20145 minut

Putin staví hráz Novému světovému řádu

Kde a proč vznikají konspirační teorie

q • Autor: Respekt
q • Autor: Respekt

Vladimir Vladimirovič Putin je zárukou obrany proti homosexualismu, regulaci obyvatel světa a Novému světovému řádu (New World Order, NWO). Tolik stručné sdělení z obsáhlejšího mailu, který mi přišel před pár dny od anonyma.

Reklama

Milí bratři a sestry v Kristu… je třeba lidi informovat o zvrhlosti homosexualismu a genderových ideologií a rizicích destrukce naší společnosti. Další mail, který přišel – tentokrát od katoličky, velmi respektované ve své komunitě.

A do třetice. Ve vzduchu visí rudo-hnědá koalice církve a levicových ideologů, která by mohla aktivně bojovat proti NWO – přeposlaný úryvek z jistého tuzemského článku. To zarazilo i pana Patizona a poradil mi, abych o tom napsal blog.

Ani já, ani on netušíme, kolik je v Česku nebo ve světě vyznavačů konspirativní teorie, že chod na zeměkouli někdo velmi promyšleně řídí. Klub Bilderberg, ilumináti, svobodní zednáři nebo potomci mimozemských civilizací narozených z obyčejných žen obývajících zeměkouli. Hledajíce v internetu nacházíme nové a nové vládce světa, jejichž zájmem je všechny kontrolovat nebo úplně zotročit. Ne všechny, protože podle některých teorií se připravuje částečné vyhlazení populace – mocenských důvodů k němu najdeme na internetu opravdu hodně.

A jakýkoli režim, který nehraje globální hru peněz a světovládných ideologií, podle těchto teorií vychází jako nový bojovník za zachování „přirozenosti“. V současnosti v hledání hrází proti NWO a dalším zlům vyhrává Vladimir Vladimirovič Putin a ruské propojení komunistické ideologie s pravoslavím. Ale to není podstatné.

Je to skoro dvacet pět let od doby, kdy jsem psal články o mistrovství, kterým komunistická KGB a další sovětské tajné služby zvládaly umění dezinformace. Jistě, dezinformaci jako tzv. aktivní patření, jež manipulovala svět, používaly všechny důležitější tajné služby tehdejšího světa. Ale Sověti v tom byli mistři.

Dezinformace vzešlá z Kremlu prošla třeba levicovým tiskem „rozvojového světa“ v Africe nebo ještě lépe v Jižní Americe - a odtud se přebírala jako nikoli zaručená, ale pravděpodobná „demokratická“ informace třeba do evropských listů, které nutně nemusely kapitalismus. Jako třeba legenda o tom, že AIDS vymysleli v laboratořích CIA.

Zkušenosti novináře, který píše léta o tajných službách a má řadu zákulisních, ne příliš ověřitelných dat, říkají, že současné konspirační teorie nemusí nutně vznikat v kancelářích ruských – nebo jiných – tajných služeb. A většinou ani nevznikají. Ale je fakt, že třeba ruské tajné služby mají neobyčejně silné odbory, které analyzují informace z médií včetně pokoutních internetových stránek. Což ostatně mají i tajné služby USA nebo Velké Británie. Nicméně Rusko stále vyznává a ovládá umění s těmito texty pracovat. A na rozdíl od USA nebo Británie to dělá evidentně ve velkém.

Dá se pochybovat, že by byl Kreml autorem stránek, které považují třeba pravidelné výroční konference Klubu Bilderberg za spiklenecká setkání, na nichž se porcuje politická a finanční moc. Ale zkušenosti zpravodajců z analýzy těchto stránek říkají, že kremelské tajné služby do nich zasahují. Vedou debatu, zlehka ji otáčí tam, kde ji potřebují. A potřebují i mít tam, kde se věří, že jedině současný ruský prezident a tamní ideologie se může stát hrází novým vládcům světa.

Jistě, výše zmíněná pasáž může působit jako další konspirativní teorie postavená tentokrát na ochraně bilderbergských, iluminátů a dalších. Celý problém je ovšem ve vyznění konspirativních teorií, kterými můžete na internetu brouzdat dlouhé a dlouhé hodiny. Je totiž poměrně jednoznačné a vždy směřuje proti struktuře, idejím a zásadám demokratických režimů. Konspirativní teorie o Rusku nebo třeba Číně se objevují jen velmi zřídka (a když tak se týkají hlavně Číny).

Čím tedy jsou konspirativní teorie? Za prvé. Mohou být vizionářskou a trochu intuitivní analýzou od lidí, kteří vidí dál a hlouběji než většina smrtelníků. Potom je tu otázka, proč se tyhle úžasné mozky vytrvale nedokážou prosadit ve společnosti. Vylučuji, že bych za to mohl třeba já a tisíce mých novinářských kolegů „píšících ve službách moci“ a bránících oněm pronikavým mozkům v přístupu do médií. Ostatně totéž si myslí pan Patizon a tomu bezmezně věřím.

Za druhé, konspirativní teorie jsou plodem lidí, kteří se cítí být ohroženi svým okolím a neví si rady s tlakem současného – přiznávám - docela šíleného a nepřehledného světa. Za třetí, plodí je neúspěšní domýšlivci.

Ať tak či onak, všechny tři kategorie jsou skvělou příležitostí pro tajné služby. A ty ruské ovládají umění dezinformace historicky daleko nejlépe. Což je zhruba stejný fakt, jako když srovnáváte umění příslušníků ruských zpravodajců ve hře gorodky s těmi ze zbytku světa.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].