0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře28. 6. 20124 minuty

Případ Parkanová: policie hlásí nátlak

Podle informací Respektu ministr Kalousek vyvíjí nátlak na hlavního vyšetřovatele Jiřího Mazánka

Rozplétání předraženého obchodu na nákup armádních letadel CASA provázejí od začátku silná slova a výhrůžky politiků vládní koalice na adresuvyšetřujícího týmu. Premiér Petr Nečas (ODS) detektivy označil za „partu plukovníků“, kteří chtějí rozhodovat o vládě, a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vzápětí pojmenoval jejich snahu pracovat na případu za policejní zvůli.

Podle zdroje Respektu z bezpečnostních složek pak měl minulý týden ministr Kalousek zavolat přímo hlavnímu vyšetřovateli případu Jiřímu Mazánkovi, který navrhnul kvůli nehospodárnosti obvinit bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09), a sdělit mu, že „u policie skončil“. Vyšetřovatel Mazánek o telefonátu s ministrem i o jeho obsahu pořídil písemný záznam pro své nadřízené a informoval o něm ihned dozorujícího státního zástupce Jana Kořána z Vrchního státního zastupitelství.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„Řekl mi o osobním kontaktu s panem Kalouskem a sdělil, že ho vnímá jako nátlak,“ potvrzuje žalobce Kořán. Přesné výroky, které padly v rozhovoru, a přesné znění zápisu návladní Kořán odmítá rozvádět. „Svými výroky nechci vytvářet protitlak. Postupujeme striktně podle trestního řádu a nezalekneme se,“ říká Kořán. A podobně mluví i vyšetřovatel. „Nemohu se v současné době vyjádřit nijak,“ říká Mazánek na otázku, jak to bylo s údajnouministrovou výhrůžkou. „Ujišťuji vás, že se žádným tlakům a vyhrožováním zastrašit nenechám.“

Ministr jakýkoliv nátlak odmítá. „Tohle obvinění mohu označit za sprostou pomluvu estébáckého charakteru,“ říká ministr Kalousek. „K ničemu takovému nedošlo.“ Kalousek telefonát s Mazánkem nepopírá, tvrdí ale, že jeho jediným účelem bylo detektivovi, který ho v minulosti kvůli obchodu vyslýchal, sdělit, že dozorujícímu žalobci posílá odborné stanovisko, které zpochybňuje důvody policejního obvinění Parkanové. To pak také skutečně udělal. 

Pořízení letadel CASA bylo podezřelou, nevýhodnou operací, ve které státní pokladna přišla naprosto zbytečně o velké peníze, což se ve zdejších médiích propírá už rok a půl. Loni to však potvrdil Nejvyšší kontrolní úřad a nyní ipolicie. Její vyšetřovatelé předražení letadel vyčíslili na téměř šest set sedmdesát miliónů. A Vlastu Parkanovou obvinili ze zneužití veřejné pravomoci a porušování práv při správě cizího majetku. To proto, že ačkoliv to měla za povinnost, nenechala pro vládu zpracovat důležitý externí posudek na cenu bez soutěže kupovaných letadel, který mohl ministry upozornit, že ve hře je předražené zboží. Bývalá ministryně Parkanová ale tvrdí, že posudek objednávat nemusela a žese nedopustila ničeho nezákonného.

Policie si to nicméně vyhodnotila opačně a proto se o vydání političky, o čemž bude rozhodovat Poslanecká sněmovna na své červencové schůzi, vede tvrdá právní bitva. Jde totiž o to, že pro detektivy je Parkanová klíčovou osobou, která je při výsleších může přivést na stopu širší sítě lidí, kteří obchod ve skutečnosti za jejího formálního vedení ministerstva domlouvali a kteří mohou mít napojení na nejvyšší patra současné politické moci, včetně vládních kruhů.

Právě pro ně, jak se rovněž zabývá policie, mohl být nevýhodný obchod s letadly také uskutečněn, například proto, aby předražené peníze, o něž přišel erár, byly využity na budování a upevňování jejich mocenské základny. Ministr Kalousek po vznesení obvinění vystupuje jako nejhlasitější obhájce Vlasty Parkanové s tím, že vydat ji procesu spravedlnosti na základě důkazů, které policie nashromáždila, by bylo svévolnou šikanou nevinného člověka. Nicméně rozhodnout,zda skutečně politička jednala v rozporu se zákonem nebo ne, nemůže podle zákona ministr financí, nýbrž jen pravomocný soud. 

Komentář Jindřicha Šídla ke Kalouskově telefonátu čtěte zde.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].