Stanislav Křeček
Zástupce ombudsmanky a bývalý poslanec ČSSD Stanislav Křeček • Autor: HN

Sněmovna se rozhodla vyslat dva politiky do klíčových nezávislých institucí. Viceprezidentkou Nejvyššího kontrolního úřadu bude dosavadní poslankyně ODS Zdeňka Horníková a zástupcem ombudsmana poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Obojí je špatná volba.

Špatná je především proto, že všichni vědí, že se nevybírali ti nejlepší možní, ale ti, které chtěly jejich domovské strany odměnit za věrné služby a zároveň byli průchozí pro druhou stranu. Potvrzuje se tak nešvar zdejšího způsobu vybírání lidí do nezávislých institucí - nemusí to být odborník, osobnost, ale hlavně, ať je náš.

Pokud si v tomto případě položíme jednoduchou otázku, co zvolením obou politiků získáváme, tak toho moc nenajdeme. Možná jen to, že opustí sněmovnu.

Horníková je pro většinu veřejnosti neznámá a těžko mohla konkurovat jinému kandidátu na tento post - Radimu Burešovi z Transparency International.


Křeček je známý o trochu více, protože nedávno například na internetu šířil poplašnou a vylhanou zprávu, že podnikatelé na Zlínsku nutí zaměstnance (pod hrozbou ztráty práce) demonstrovat proti komunistům na krajské radnici. Jinak se už proslavil jen tím, že léta úspěšně hájil svůj regulovaný nájem.

Nepatřičnost Křečkova zvolení si uvědomoval i ombudsman Pavel Varvařovský, který si za zástupce přál právníka a experta Filipa Dienstbiera. Poslanci tak nejen nezvolili zajímavé jméno, ale ještě místo něj vybrali někoho, s kým jeho šéf nechce spolupracovat.

Sociální a občanští demokraté si překvapivě dokáží výborně porozumět pokaždé, když se mohou mocensky podělit. Pak jdou všichni ostatní stranou a zapomenuty jsou letité spory. Snahu o kompromis je třeba ocenit, jen by z toho měla těžit veřejnost a ne jen strany samotné. Tato permanentní ochota obou velkých stran by měla být varováním do budoucna.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte