Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Pět poznámek k demisi premiéra Nečase

Význam prezidenta Zemana nyní výrazně vzroste

Petr Nečas, 2013 • Autor: Milan Jaroš
Petr Nečas, 2013 • Autor: Milan Jaroš

1. Petr Nečas měl odejít hned, jak se kauza provalila, ale i tak je dobře, že situaci neprotahoval do dalšího týdne. Zejména zneužití vojenského zpravodajství ke sledování lidí je obrovský skandál (více v aktuálním Respektu).

2. Premiér by však zřejmě neodešel tak rychle, kdyby se nezačaly množit kritické hlasy z regionů ODS. Komunální politici se bojí voleb, které se mají konat za rok, a situace jim už přišla neudržitelná. Nicméně rozhodující byl pravděpodobně tlak TOP 09, která ODS oznámila, že je připravena zůstat s ODS, ale bez Nečase.

ODS bude chtít, aby vládu vedl Martin Kuba. Pokud však TOP 09 uvažuje strategicky, bude se ho snažit odmítnout.

3. Výrazně nyní roste význam prezidenta Miloše Zemana. Po Nečasově odchodu bude záviset jen na něm, koho pověří sestavením vlády. Pokud nenechá sestavit vládu pravici, bude to ten nejlepší dar, který si může pravice přát. I spolupracovníci Václava Havla tvrdí, že to byl paradoxně právě on, kdo Klause zachránil, protože mu nenabídl znovusestavení vlády v roce 1997. Zeman by pomohl stranám pravice k aktivizaci a pravděpodobně i probudil pravicové voliče, kteří by to mohli brát jako svého druhu puč.

Petr Nečas • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Petr Nečas • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

4. Logicky se nabízí, že ODS bude chtít, aby vládu vedl Martin Kuba. Pokud však TOP 09 uvažuje strategicky, bude se ho snažit odmítnout. Pro Kubu

(zřejmě Nečasův stranický nástupce) 

a ODS bude rok před volbami příležitostí se ukázat a získat tak voliče. Stejně tak kdysi využil roční „štaci“ Jiří Paroubek; ČSSD tehdy vytáhl ze 14 na více než 30 procent. Poslední rok do voleb je politicky nejsnazší, protože nic problematického se už neschvaluje.

5. Ve hře jsou i předčasné volby, ale ty jsou pro pravici krajně nevýhodné, protože aktuální skandál je a ještě chvíli bude v živé paměti voličů. Nicméně, vláda už toho nemá moc co nabídnout a důvěra v současnou politickou reprezentaci je tak otřesena, že by se předčasné volby konat měly.

17. - 23. června 2013, č. 25/13 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
17. - 23. června 2013, č. 25/13 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Jak Nečas reagoval na první informaci o zatýkání? Komu patřily nalezené desítky milionů a kila zlata? Kdo stál na počátku celé kauzy a kdy do příběhu vstoupila Jana Nagyová?  Půjdou vyšetřovatelé po dalších? Proč pomáhá i americká FBI?

Odpovědi a další informace najdete v aktuálním Respektu, který je na stáncích od pondělí.

Digitálně je vydání dostupné již od neděle pro iPad/iPhone a čtečky Amazon Kindle.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].