Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Parkanová bude zřejmě vydána

Nad Parkanovou se stahují mračna
Nad Parkanovou se stahují mračna

Vydání bývalé ministryně Vlasty Parkanové kvůli předraženému obchodu na pořízení letadel CASA je velmi reálné. A to i přesto, že o tom dnes mandátový výbor, který o policejní žádosti několik hodin jednal, nerozhodl a svůj verdikt odročil na další slyšení.

Ve výboru i v samotné Poslanecké sněmovně je totiž už dnes větší počet poslanců klonících se k vydání političky. Jednoznačně to chce podpořit opoziční ČSSD, komunisti a Věci veřejné. Ruku „pro“ zvedne zřejmě i třetina klubu ODS a několik zákonodárců TOP 09, jejíž je Parkanová členkou.

Mezi největší obhájce Parkanové dnes patří její stranický šéf, ministr financí, Miroslav Kalousek. Argumentuje tím, že policejní snaha stíhat Parkanovou je zcela bezdůvodná, protože nikdy neporušila žádný zákon. Policie to ale vidí opačně a Parkanové vytýká, že se nechovala jako řádná hospodářka, když nenechala zpracovat externí posouzení ceny letadel CASA, což by jí i vládě ukázalo, že jsou předražená.

Kalousek ale v téhle souvislosti tvrdí, že to nebylo třeba. Na podporu svého tvrzení zveřejnil dopis současného lídra opozice a svého bývalého předchůdce Bohuslava Sobotky, který v minulosti v jiném obchodě (nákup obrněnců Pandur) tehdejšímu ministru obrany Karlu Kühnlovi napsal, že podobné expertizní posouzení se zpracovávat nemusejí.

Problém však je, že na rozdíl od nákupu letadel CASA, které byly pořízeny bez řádné výběrové soutěže, Sobotka tohle stanovisko dal v obchodu, kde byla soutěž zcela otevřená. Tudíž na rozdíl od CASA mohla být vysoutěžena skutečně nejlepší, tedy nepředražená, nabídka. I proto dnes poslanci ČSSD a někteří další zákonodárci Kalouskovu argumentaci neberou jako relevantní pro jejich rozhodování.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].