Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Jeden den v životě, Společnost

Poslední Vánoce

Kdo jiný než já ví, co se mi líbí nejvíc

Ráno je máma pěkně nervózní. „Říkal, že přijde do osmi,“ mumlá si pod vousy ve čtvrt na deset. Když nakonec zarachotí v zámku klíče, není to brácha, ale ségra. Pár slov na uvítanou, neviděla jsem ji aspoň dva týdny. Abyste rozuměli, moji sourozenci, ač vlastní, jsou o čtrnáct a patnáct let starší než já. Už s námi nebydlí, bratr má podnájem a sestra žije se svým přítelem, kterého si má za několik měsíců brát. Proto tady příští rok pravděpodobně nebude.

Za zhruba dvacet minut se dostaví i bratr a naši se pakují, odcházejí do Divoké Šárky. My zůstáváme v bytě a musíme toho spoustu udělat. Nazdobit stromek, obalit a usmažit řízky, uvařit bráchovu specialitu, polívku Halászlé. Posloucháme koledy, ségra se ptá na školu, já zas na práci a dost se při tom nasmějeme. O půl jedné odjíždějí autem předat některé řízky a část bramborového salátu naší dlouhodobé známé, která je vdova s pěti syny. Děláme jim štědrovečerní večeři každý rok. Když se vrátí, jsou už rodiče doma z procházky, teď už se potajmu balí dárky a do obýváku, kde stojí stromeček, se nesmí.

Ve tři se začínáme chystat do kostela, což se neobejde bez hádky s mámou, proč si nemůžu vzít kalhoty, ale musím mít sukni. Nakonec si ji vezmu, protože všechno je trochu hektické a nikdo nemá náladu ani čas na dohadování. Táta je v domácí košili, dost odvážné na to, že za deset minut odcházíme, bratra pošlou rodiče se převléct k němu domů, protože tyhle džíny mít přece nemůže, a já chodím po bytě a patlám na sebe jen tak od oka řasenku a pudr, před naším jediným velkým zrcadlem si totiž sestra splétá komplikovaný rybí cop na stranu. Konečně se dočeše, udělá jednoduchý třípramenný i mně a společně odcházíme do kostela, zatímco lidé se za námi otáčejí, máme obě rudé nehty, rudé pusy a šikmé copy. V kostele se srazíme s rodiči, ti šli napřed, ovšem bráchu se nám v tlačenici najít nepodaří.

Po kostele se všichni klepeme zimou, těšíme se domů na večeři. Celé jídlo je započato předčítáním z Bible, které čte každý rok tradičně táta jen při svíčce betlémského světla. Následuje přípitek – taky dostanu trochu šampaňského – při kterém táta říká, že je to asi naposled, co jsme tady všichni, a že bychom si tedy měli připít na shledání. Ťukneme si a hurá na jídlo. Jako předkrm máme nakládané hermelíny, taková vánoční tradice, poté bratrovu polívku, ta je ale příšerně ostrá, a nakonec kapra nebo kuře s bramborovým salátem. Ještě chvilku sedíme, povídáme si, ale konečně máma řekne, že potřebuje na záchod, vklouzne zadními dveřmi do obýváku a zazvoní jako Ježíšek. Táta zahraje několik koled, uděláme společné foto a už rozbalujeme dárky. Tuhle část mám i v patnácti pořád nejradši. Obdivuju nové pyžamo, které jsem si sice koupila sama, ale kdo jiný než já ví, co se mi nejvíc líbí. Dostanu ale třeba i krásné svetry a hromadu knih. Když je všechno rozbaleno, balicí papír složen na příští rok a nádobí po večeři uklizeno, koukáme se na Tři oříšku pro Popelku a tradičně na Pelíšky. Ovšem dokoukáme je jen já a bratr, táta se totiž nedíval vůbec, sestra to zabalila v půlce a máma ve třech čtvrtinách. Je dvanáct, brácha jde na půlnoční a já do postele. „Tak to byly poslední společný Vánoce,“ říkám si, když za zvuku odbývajících hodin usínám.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].