0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Informační servis31. 7. 20233 minuty

Česká ekonomika opět poklesla, lidé i firmy šetří

Vývoj HDP nedává moc šancí, že v letošním roce dojde k výraznějšímu oživení

Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

České hospodářství už půl roku v kuse klesá a ekonomové a analytici přemítají, zda na konci roku Česko ohlásí recesi, nebo jen stagnaci - tedy zda se meziročně ekonomika smrskne, nebo alespoň zůstane na svém. Růst nepředpovídá víceméně nikdo.

Český statistický úřad oznámil, že ve srovnání s minulým rokem kleslo ve druhém čtvrtletí HDP o 0,6 procenta; v tom prvním to bylo o půl procenta. Podle odborníků jsou dvě hlavní příčiny. Největší nápor inflace, a tedy reálného poklesu příjmů domácností, je podle všeho za námi. Lidé ale stále šetří a nákupy odkládají. Spotřeba domácností, jeden z tahounů ekonomického růstu, se drží při zemi.

Podobné je to s firmami. Nejistota ohledně budoucnosti vede většinu z nich k opatrnosti a šetření, a odkládají proto investice. Poptávka ze zahraničí to nedožene. Zaprvé je hlavním českým obchodním partnerem Německo, které rovněž neroste a zaznamenává obdobná čísla jako Česko. Zadruhé podstatná část českého průmyslu obsluhuje globální, nejen německý autoprůmysl. A ten celosvětově rovněž přešlapuje na místě.

Nejpravděpodobnější tedy je, že letošek bude pro českou ekonomiku rokem malé ztráty, nebo nula od nuly pojde: inflace se snižuje a spolu s tím možná naroste optimismus domácností i podniků. Rozhodnou se investovat a utrácet, v příštích dvou čtvrtletích ČSÚ ohlásí mírný růst, který současnou ztrátu smaže. Dobrá zpráva je, že růst je sice podle analytiků nepravděpodobný, ale nikdo neočekává ani velkou krizi a s ní spjatý například razantní nárůst nezaměstnanosti. Tomáš Brolík


Česká vláda odjela na dvoutýdenní dovolenou. Bývalý náměstek ministra vnitra Lukáš Kolařík (Piráti) opustil všechny funkce a dočasně Pirátskou stranu, a to kvůli potyčce mezi jeho ženou a asistentkou-milenkou. U břehů Nizozemska stále hoří loď s elektromobily, ale už mimo frekventované obchodní trasy. Rusko tak jako skoro každou noc zabíjelo civilisty na Ukrajině, tentokrát mimo jiné ve městě Kryvyj Rih. V Íránu opět patroluje mravnostní policie, jejíž brutalita a vůbec existence vedla k rozsáhlým a tvrdě potlačeným protestům. Klesla inflace v Evropské unii. Stouply dluhy českých domácností u bank. České spořitelně klesl zisk o sedminu, což znamená, že za první pololetí vydělala 9,3 miliardy korun. Ještě v ranních hodinách dozníval v pražských fanoušcích zdejší koncert kapely Depeche Mode. Vyšlo najevo, že lidé utrácejí ve fast foodech víc peněz než dřív. Mandelinka zaútočila na úrodu na Strakonicku. Od úterý budou mít čeští řidiči dražší naftu, končí výjimka ze spotřební daně. Obchodní řetězec Penny začal v Německu s týdenním experimentem, při kterém ke svému zboží přidává přirážku odpovídající jeho klimatickým nákladům: vídeňská klobása tak nestojí tři, ale šest eur. V anglickém národním parku Dartmoor plném mokřin, vřesovišť a temných tajemství, se může volně tábořit, rozhodl tamní soud. Velké tuzemské firmy se začaly připravovat na to, že od srpna musí chránit whistleblowery ve svých řadách. Milovníci vážné hudby zaplesali, katalog vydavatelství Hyperion je k dispozici na streamovacích službách.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].