
Vláda schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českem
Koronavir dál hýbe světem a zpravodajstvím, pondělní údaje hovoří o 362 lidech, kteří už zhoubnému viru podlehli – až na jednoho člověka, který zemřel na Filipínách, šlo o lidi žijící v Číně. Speciální francouzské letadlo dopravilo v noci na pondělí deset českých občanů z Číny a spolu s nimi přivezlo i dalších téměř 250 lidí; Češi byli evakuováni z ohniska nákazy, čínského města Wu-chan. Výsledky testů, které absolvovali v Nemocnici na Bulovce, budou známy navečer, ale podle lékařů nikdo z nich nevykazuje příznaky nakažení. Přesto v nemocnici pro jistotu pobudou v karanténě, i když budou výsledky testování negativní. Ve městě Wu-chan se už Číňanům podařilo dokončit stavbu nemocnice, s níž začali před deseti dny, a posílají do ní na 1500 zdravotníků z celé země.
Z Číny se brzy bude vracet dalších 105 Čechů, kteří o návrat do země projevili zájem, ale ti už nebudou ve speciálním režimu, cestu si zajistí sami – nacházejí se totiž momentálně v jiných částech Číny, než kde řádí koronavirus. Vláda v pondělí schválila i pomoc Číně s bojem proti rozšíření koronaviru, pošle jí 10 milionů korun. Premiér Andrej Babiš nejdříve pomoc odmítl, ale na pondělním jednání se vláda na návrh ministra zahraničí Tomáše Petříčka dohodla, že peníze pošle. Zároveň vyhlásila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českem, platit bude od neděle 9. února na neurčito, do té doby by se měli všichni Češi z Číny po vlastní ose dokázat vrátit do Česka – pokud to nestihnou, pošle pak pro ně vláda airbus. V Evropě se zatím potvrdilo 25 případů onemocnění – v Německu je jich deset, šest ve Francii, dva v Itálii, Velké Británii a v Rusku a po jednom nemocném ve Finsku, Španělsku a Švédsku.
Johnson po brexitu: nepřijmeme společná pravidla s EU
Britové přestali být 31. ledna členy EU, ale až do konce roku jsou obě strany chráněny přechodným obdobím, v němž vše běží jako doposud. Do té doby bude probíhat snaha uzavřít mezi EU a Velkou Británií dohodu o volném obchodu. Hned v pondělí ale začala jednání drhnout. Británie se prý nechystá do budoucna zavázat k dodržování unijních pravidel, na nichž EU trvá, v oblasti hospodářské soutěže, ekologie, sociálního zabezpečení. premiér Boris Johnson podle britských médií unijním představitelům vzkázal, že se Londýn evropskými pravidly nehodlá řídit ani výměnou za lepší přístup na jednotný trh.
„Není potřeba, aby dohoda o volném obchodu obsahovala přijetí pravidel EU ohledně hospodářské soutěže, subvencí, sociálního zabezpečení a životního prostředí či čehokoli dalšího stejně, jako EU není nucena přijímat britská pravidla,“ řekl podle médií. A dodal, že Londýn raději přistoupí na zavedení cel, než aby ctil v těchto oblastech stejná pravidla, jaká platí v EU. Za příklad dává dohodu Bruselu s Kanadou, nicméně obchodování mezi Velkou Británií a zeměmi Evropské unie by se tak podle všeho výrazně prodražilo a ztížilo. Zkomplikovala by se i bezpečnostní spolupráce, například v potírání terorismu, a Británie by nejspíše vypadla i z evropského programu studentských výměn Erasmus.
Írán nebude spolupracovat s Ukrajinou na vyšetřování sestřeleného letadla
Íránské úřady oznámily, že nebudou se svými kyjevskými protějšky sdílet žádné důležité důkazy z vyšetřování sestřelení letadla ukrajinských aerolinek. To íránská armáda zasáhla dvěma raketami v době vrcholící americko-íránské krize z počátku roku. Důvodem je nahrávka, na níž komunikuje dispečer s pilotem íránského letadla, které bylo ve vzduchu v době, kdy byl ukrajinský letoun sestřelen.
Nahrávka unikla do ukrajinských médií, zveřejnila ji televize 1+1. Z náhravky plyne, že Íránci věděli bezprostředně po pádu letadla, že ho sestřelila jejich raketa. Incident dále zkomplikuje vyšetřování tragédie. Obě země se přou o obsah černých skříněk. Ukrajina je chce mít v Kyjevě, Írán to odmítá - nabízí, že se na analýze v Teheránu budou podílet ukrajinští experti; ti by měli dorazit do Íránu.
USA: Začínají demokratické primárky
V americkém státě Iowa se v pondělí v noci odehrají první demokratické primárky, tedy volba prezidentského kandidáta za demokratickou stranu. Iowa tradičně hlasuje jako první. Výsledek sice čistě věcně nemá zásadní vliv na celostátní výsledek, je ale důležitý symbolicky. Vítězství v Iowě je pro každého kandidáta mohutný impuls a může nasadit tón celé následující kampani - po všech debatách a reklamách a proslovech je to první reálný test voličské obliby. Mírným favoritem je dlouholetý senátor Bernie Sanders: vede před Joem Bidenem, větší odstup má Pete Buttigieg a Elisabeth Warren. Jednoduché průzkumy ale budoucí výsledek predikují jen velmi přibližně. V Iowě se hlasuje způsobem, v jehož průběhu je u každého hlasujícího důležitá i druhá či třetí volba, a hlasování proto může dopadnout překvapivě.
Stoupenci demokratů letos v průzkumech uvádějí, že zdaleka nejdůležitějším kritériem je pro ně pravděpodobnost, že je kandidát schopen skutečně porazit Donalda Trumpa. Uchazeči se zhruba rozpadají na dvě skupiny: vyklidněné centristy a rozpálenější levicové „revolucionáře“. Klání se přitom neúčastní Michael Bloomberg, který čeká na velká města. Opravdu velký souboj tak nastane 3. března, kdy se budou demokratické primárky konat zároveň ve 14 amerických státech a hlasovat k tomu budou ještě demokraté žijící v zahraničí.
Teplice i ústavní činitelé se rozloučili s Jaroslavem Kuberou
V Praze se konalo pietní shromáždění k poctě zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Do Rudolfina přišli jeho památku uctít ústavní činitelé včetně předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), bývalý prezident Václav Klaus, představitelé justice, církví, diplomaté nebo rektoři veřejných vysokých škol. Hlavní projev měl bývalý předseda Senátu a rodinný přítel Kuberových Přemysl Sobotka.
Prezident Miloš Zeman se pietního aktu v Rudolfinu neúčastnil, Kuberovi předtím vzdal úctu na smutečním shromáždění v Teplicích. Do tamního divadla se dopoledne s Jaroslavem Kuberou přišly rozloučit stovky lidí, mezi nimi i řada politiků. Město chce na počest někdejšího primátora zřídit trvalé pietní místo.
Svišť z Punxsutawney předpověděl brzký příchod jara
Svišť Phil z pensylvánského městečka Punxsutawney během tradičního rituálu předpověděl, že jaro letos přijde brzy. Když nejslavnější svišť v americkém státě Pensylvánie za svítání vylezl ze své nory, nespatřil svůj stín. „Jaro přijde brzy, je to jisté,“ zní podle Pensylvánské turistické kanceláře už 134. sviští předpověď, kterou oznámili při ceremoniálu svišťovi opatrovníci s klobouky na hlavě. Sviště Phila probudil dav lidí skandující jeho jméno. Hlodavec pak byl vyzdvižen před shromážděnými do vzduchu, aby mu mohla být provolávána sláva. Zvíře se pevně chopilo rukavice opatrovníka a pověřený zasvěcenec pak oznámil svišťovu meteorologickou předpověď.
Ve skutečnosti je Philova predikce předem stanovena skupinou, která má Phila na starosti, na malém kopci Gobbler's Knob u Punxsutawney. Místo se nachází asi 65 mil severovýchodně od Pittsburghu. Brzký příchod jara byl za 134letou historii kuriózní americké tradice předpovězen teprve podvacáté. Ve 104 případech Phil svůj stín uviděl a o výsledku deseti předpovědí se nedochovaly záznamy. Pakliže by Phil svůj stín nalezl, svědčilo by to údajně o pokračování zimního počasí ještě na dalších šest týdnů. Rituál vychází z německé legendy, která praví, že když srstnatý hlodavec 2. února vrhá stín, zima bude pokračovat.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].