Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
pátek 14. 9. 2018

Informační servis

5 zpráv, které byste neměli minout

Podmínka a pokuta za nenávistný komentář prvňáků

Teplice
Základní škola Plynárenská, Teplice • Autor: MFDNES + LN, Profimedia

Šestadvacetiletá žena z Tachova, která na internetu prohlašovala, že prvňáky romského a arabského původu by bylo dobré zastřelit a do jejich třídy by se měl správné hodit granát, dostala pokutu dvacet tisíc korun a dvouměsíční podmínku. Soud ji uznal vinnou již v pondělí, konkrétní obsah trestního příkazu vešel ve známost až nyní. Rozsudek nicméně ještě není pravomocný.

Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Česká policie obvinila za přípravu bombového teroristického útoku mladíka, který se podle kriminalistů přiklání k radikálnímu islámu. S odkazem na policejní spis to napsala páteční Mladá fronta Dnes. Podle deníku mladík, který je původem Slovák a vystupuje pod jménem Abdul Rahman, chodil do pražských mešit.

Muž přijal islám v roce 2015. Podle deníku chodil oblékaný jako voják a zdravil se zdviženým pravým ukazováčkem, což je symbol oddanosti bojovníků Islámského státu.  Policie u mladíka při domovní prohlídce našla chemikálie, manuály na výrobu bomby a návody, jak ji připevnit na tělo a na automobil. Jeho vysvětlení, že šlo o materiál na výrobu zábavní pyrotechniky k oslavě Nového roku, považují policisté za chatrné, protože muslimové Nový rok neslaví.

Největší překážkou pro výstavbu bytů je administrativa  

Byty Central Group, Praha Olšanská, Dušan Kunovský
Rezidence Garden Towers na Žižkově, jeden z mála větších pražských bytových projektů posledních let. • Autor: Matěj Stránský

Čerstvě zveřejněná studie think-tanku CETA ukázala, že jedním z hlavních důvodů, proč se v Praze nedostává bytů, jsou administrativní překážky ve výstavbě. Zatímco v Belgii trvá vyřízení všech povolení šest měsíců, v Praze je to podle studie sedm let. Analytici odhadují, že takto je zbytečně blokována výstavba 40 tisíc bytů. Z dalších zjištění stojí za zmínku, že podle výzkumníků cenu nájmů a hypoték v hlavním městě nijak nezvyšuje služba Airbnb.

Filipíny a USA čelí mohutným větrným bouřím

Hurikán
Florence na pobřeží Severní a Jižní Karolíny • Autor: REUTERS

Filipíny se v pátek připravovaly na úder tajfunu Mangkhut, který meteorologové klasifikovali jako nejsilnější možnou větrnou smršť. Na poryvy větru o rychlosti 250 km/h se chystá kolem pěti milionů lidí; obyvatelé ze severních oblastí, které bouři stojí přímo v cestě, již byli evakuováni. Mangkhut je téměř stejně silný jako tajfun Haiyan, které se před pěti lety prohnal středem souostroví a zahubil přes sedm tisíc lidí.

Na východní pobřeží Spojených států už mezitím dorazila Florence, první velká bouře letošní americké hurikánové sezóny. Přinesla s sebou záplavy, výpadky proudu a sesuvy půdy. Úřady počítají s tím, že i ve Spojených státech postihne hurikán pět milionů lidí.

Trumpův spolupracovník se dohodne s vyšetřovateli  

Paul Manafort, Donald Trump's former campaign manager, in New York in 2016.
Paul Manafort • Autor: New York Times, Profimedia

Paul Manafort, lobbista a bývalý šéf prezidentské kampaně Donalda Trumpa, se nejspíš dohodne na spolupráci se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem. Ten se svým týmem vyšetřuje údajné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. Manafort údajně uzná vinu u obžaloby z praní špinavých peněz a z ovlivňování svědků. Není ale známo, co přesně by mohl nabídnout výměnou za mírnější trest.

Manafort už byl v jiném případě odsouzen za podvody a hrozí mu vězení v délce několika desítek let. Trump údajně zvažuje, že by mu udělil milost. Teď bude záležet, co Manafort vypoví - pro Trumpa by to mohlo znamenat ještě větší problémy, než má. Už dříve takto „přeběhl“ a s vyšetřovateli začal spolupracovat jeho dlouholetý právník Michael Cohen.

Přihlaste se k newsletteru a žádný Informační servis vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1042
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte