Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Zatopíme, ušetříme

Člověka by tuhle práci čekal od státu. Zvlášť v časech krize. Bývá ale pravidlem, že když jde o koncepční přemýšlení dlouho dopředu, jehož cílem má být nějaká zásadní proměna, český stát selhává. A práci za něj musí odvést někdo jiný.

Těžba uhlí • Autor: Milan Jaroš
Těžba uhlí • Autor: Milan Jaroš

Řeč je o energetické koncepci, tedy o tom, jak budeme v příštích desítkách let topit a zásobovat průmysl i naše domácí přístroje energií.

Státní energetická koncepce, kterou se nynější ministr průmyslu snaží prosadit za každou cenu, vidí budoucnost tak, že do ní v podstatě překlopí současný stav: dostavíme další bloky jaderných elektráren, dál budeme kutat uhlí (za cenu dalšího CO2 do ovzduší a vyhánění lidí z jejich domovů) a energii budeme dál vyvážet.

O úsporách se mluví ve státní koncepci jen cudně. A vůbec ne tak, že by na nich bylo možné energetiku budoucnosti postavit. Důvod je nasnadě: pro polostátní gigant ČEZ, disponující stále silnějším vlivem na stát, znamenají úspory riziko, že nevydělá tak, jako vydělává dnes, pomocí metody „tež a vyvážej“.

Chceme-li prozkoumat alternativy, musíme se proto podívat jinam, než do lejster státních úředníků. Jednu z nich sestavilo a dnes představí Hnutí Duha. Počítá se zachováním limitů těžby uhlí a setrvalým růstem HDP. A hlavně předpokládá, že se stát začne aktivně zasazovat o lepší energetickou efektivnost a využití obnovitelných zdrojů tepla.

Existují i tak různé scénáře. Pro nás je nejzajímavější ten optimistický. Počítá s tím, že v roce 2050 všechny budovy v Česku budou splňovat nízkoenergetický standard, celková spotřeba tepla klesne přesně na polovinu, náklady domácností na energii klesnou oproti dnešku o 40%, plyn se bude dovážet jen z poloviny a nebude třeba dovážet žádné uhlí (při zachování limitů).

Vyžaduje to hodně práce, například zvláštní státní fond pro financování energetických úspor nebo zcela nové plány na úsporné vytápění ve městech, ale je to realistická představa budoucnosti. A ve srovnání s tou státní i ohleduplnější.

Tak si vyberte.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].