Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Vyhlášky o buzeraci

Udělat si v létě piknik? Na téhle lavičce ano a na tamté už ne. Slušní ano, ale páchnoucí ne. Nové pražské vyhlášky přinesou do ulici hlavně nejistotu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Udělat si v létě piknik? Na téhle lavičce ano a na tamté už ne. Slušní ano, ale páchnoucí ne. Nové pražské vyhlášky přinesou do ulici hlavně nejistotu.

U nás v pražských Malešicích sedávají bezdomovci s „krabicákem“ většinou před Billou. K jejich zvykům patří opile pokřikovat, páchnout a děsit spořádané nakupující. Tihle bezdomovci mají štěstí, protože zrovna jejich prostranství není na seznamu míst, kde se nesmí pít alkohol. Velké štěstí, protože hned vedlejší plácek o ulici dál už v seznamu je. Sedět tam s krabicí vína znamená porušovat vyhlášku. Na tomtéž plácku je ale zahrádka sídlištní „čtyřky“, jejíž zákazníci se stihnou opít většinou už dopoledne. Tihle opilci jsou tam však na svém místě, neboť na zahrádky restaurací se vyhláška nevztahuje. Když je někdo opilý sto pět metrů od metra, je to jeho věc, sto metrů od metra to však Praha zakazuje. Když vleze do vestibulu, už to zase magistrátu nevadí, je to však proti řádu Dopravního podniku.

Vyhláška 12/ 2008, která zakazuje pití alkoholu na veřejných prostranstvích vstupuje v platnost od příštího pondělka. Už od 1. července platí vyhláška 8/2008 o čistotě, překřtěná na „žvýkačkovou“, protože se podle ní bude pokutovat odhození žvýkačky nebo nedopalku. Praha chce mít pořádek. A teď se čeká, jak to bude vypadat v praxi.

Začalo to už v prvních dnech platnosti žvýkačkového zákona. Řeklo se, že první týden se bude problém řešit domluvou, ale zároveň už padlo třináct pokut. To ale prý jen pro ty, kdo odmítli „ohnout trup a odhozený nedopalek či zbytek jídla sebrat a vyhodit do koše“, jak řekla mluvčí městské policie pro MF Dnes. Jak takové dohadování o ohnutí trupu asi vypadalo?

A scének s křikem a dohadováním o tom, co je a co není na pokutu, bude na pražských ulicích jistě víc. Třeba když bude policista chtít donutit k placení turistu, na kterého ale nemá sebemenší páku. Jak řekl sám náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema, když turista nezaplatí na místě, zmizí ve své zemi a „je za vodou“.

A bude se měřit všem stejně? Koho pokutovat a koho nechat? Třeba náměstek primátora Rudolf Blažek by nepokutoval „slušné lidi“. "Pokud nebudou řvát, smrdět, znečišťovat okolí, není důvod je striktně pokutovat,“ řekl Lidovým novinám. A co když budou pouze smrdět, ne však hlučet? Kdo je ještě slušný a kdo už ne?

Dodržování městských vyhlášek bude kontrolovat především městská policie. Městský strážník je přitom dosti rozporuplná figura, vedou se debaty mimo jiné o tom, zda by se po nich neměla požadovat vyšší kvalifikace. Teď se ale stanou experty: budou odlišovat slušné lidi od neslušných, strašit cizince, aby přece jen zaplatili, budou zjišťovat, kdo to udělal schválně a kdo omylem a zkoušet dobrou vůli lidí podle toho, jestli jsou ochotní se ohnout. Znamenají nové vyhlášky ovpravdu víc pořádku? Nebo jen víc dohadování, nejasně vymezené moci a buzerace v ulicích? A stane se něco u nás před Billou?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].