Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Velký výtvarný den

Dnešek zřejmě posune debaty kolem Národní galerie o hodně velký kus dál.

Václav Riedlbauch • Autor: Milan Jaroš
Václav Riedlbauch • Autor: Milan Jaroš

Ministr kultury Václav Riedlbauch si dá odpoledne schůzku s dvanácti lidmi z výtvarné scény, od kterých chce slyšet názory na současný stav galerie a jejich představu o tom, kdo by ji měl řídit po Milanu Knížákovi.

Složení tuctu odborníků je pestré, na Malou Stranu dnes přijde třeba Jiří David,Lenka Lindaurová,Jiří Kotalík či Marta Smolíková. Dá se přitom očekávat, že jejich slova nebudou zrovna pochvalná, spíš že budou značně apelativní, že budou Riedlbaucha tlačit k co nejrychlejšímu vyřešení nepříjemné situace, která kolem Národní galerie panuje.

Ještě nedávno to vypadalo, že se galerie bez Knížáka neobejde. Dnes ovšem otázka už nestojí, jestli to půjde bez něj, ale kdy odejde a hlavně kdo má přijít místo něj. Nejpodstatnější budou pro Riedlbaucha právě návrhy na nástupce generálního ředitele. Knížák zatím v médiích všechna nabízející se jména odmítl, nejraději by se nechal nahradit (cítíte v tom také tu nestandardnost?) někým, kdo má k současné Národní galerii blízko, zřejmě tedy někým přímo z galerie, což by mohl být třeba Vít Vlnas, nynější šéf Sbírky starého umění, který má s Knížákem už léta velmi dobrý vztah.

Ovšem bylo by s podivem, kdyby onen poradní sbor ministrovi kultury nedoporučil vybírat spíš z lidí, kteří by na Knížákovu práci nenavazovali, ale rozhodli se galerii poslat po jiných kolejích. Tedy konkrétně po trati směřující k větší otevřenosti, živosti a čerstvosti, zjednodušeně řečeno. Pokud Riedlbauch dnes uslyší nějaké jméno, které by mu zaručilo, že se poměry v galerii můžou rychle napravit, možná bude Milan Knížák rád, když v pozici šéfa v galerii vůbec stihne oslavit své letošní dubnové sedmdesátiny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].