Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Televize pro globální vesnici

Manažeři z Googlu si nemohli start své nové služby naplánovat lépe než na festival
v Sundance. Pětici filmů uvedených na prestižní přehlídce si mohou návštěvníci YouTube
do konce měsíce za mírný poplatek stáhnout na webu.

Televizní ovladač • Autor: Repro
Televizní ovladač • Autor: Repro

Sami lidé z managementu nejpopulárnějšího světového vyhledávače, kterému YouTube patří, mluví o nevyzkoušeném experimentu, ale existují experti, kteří v něm vidí důležitý krok pro změnu paradigmatu nejen v oblasti sdílení videoobsahu.

Na jednom z nejprestižnějších festivalů na americkém kontinentu se tradičně desítky ambiciózních filmů snaží marně dostat do kinodistribuce. Realita je už zkrátka taková: velká studia se zdráhají riskovat s nízkorozpočtovými projekty, zelenou dostal byznys model počítající s tím, že největší návratnost mají blockbustery s masivním marketingem. Minoritní, nezávislé snímky mohou v globální síti najít snáze své diváky. A YouTube se svými stamiliony uživatelů je potenciálně hodně lákavá platforma.

Oblíbený portál nabízí následující: strhne si blíže nespecifikovaný poplatek z každého shlédnutí, ale chce fungovat jako nezávislý prostor, kde budou producenti určovat jak cenu stažení, tak čas, po který bude film uživatelům k dispozici. Příklad ze Sundance nastavil laťku na čtyřech dolarech a 24 až 48 hodinách, po něž vám trvá přístup k filmu. Google podle tiskových zpráv jedná o nějaké formě nabízení filmů přes internet i s velkými studii.

Tady je samozřejmě pořád velké ale: filmy mají oproti hudbě nesrovnatelné výrobní náklady. I proto se producenti drahých projektů na web zatím nijak nehrnou. Raději oželí úbytek diváků kvůli pirátským kopiím a nabízejí místo toho exkluzivní zážitek z filmu na velkém plátně. Navíc YouTube má v placené službě „video on demand“ řadu úspěšných a zavedených konkurentů od Netflixu přes Amazon po iTunes.

Jenže YouTube je gigant, který má sílu a moc měnit zavedené pořádky. Bojuje úspěšně po celém světě se žalobami za porušování autorských práv, stahuje ze sítě pomocí speciálního softwaru nelegální obsah, na nějž si stěžují majitelé práv. Už to není ten amatérský YouTube s neomezenou nabídkou tvořenou uživateli zezdola. Vstupuje do nové fáze.

A jaké jsou jeho vyhlídky? Kromě filmů bude nabízet „streamy“ - přímé přenosy koncertů a sportovních akcí. Minulý týden získal YouTube, respektive Google, práva na přímé přenosy z nejvyšší indické ligy v kriketu. Miliardový trh není k zahození. Vývoj jde kupředu rychle, takže se nedivme, pokud se už letos naučíme o YouTube přemýšlet jako o globální internetové televizi.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].