Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Tatínku, premiére, vrať se

Páteční magazín Lidových novin zprostředkoval svým čtenářům ojedinělou reality show. Ojedinělou v tom, že v ní hlavní roli hraje dcera českého premiéra a prostřednictvím její výpovědi i premiér sám.

Česko se mění. Zatímco vzorní a spořádaní synové Václava Klause před deseti lety jezdili na kole po Čechách a „tatínkovi“ pak vyprávěli, jak ho lidé všude mají rádi, dcera Klausova nástupce Mirka Topolánka jezdí na stáže po Evropě a doma pak dává novinám rozhovor, kde se svěřuje, jak jí „tatínek“ zklamal: před voliči mluví o důležitosti rodiny, a pak tu svojí bezohledně rozbije.

Páteční magazín Lidových novin zprostředkoval svým čtenářům ojedinělou reality show. Ojedinělou v tom, že v ní hlavní roli hraje dcera českého premiéra a prostřednictvím její výpovědi i premiér sám. Třiadvacetiletá studentka kulturologie Jana Topolánková v rozhovoru vypráví o svém vztahu k otci, o svých názorech na politiku a životě premiérovy dcery. Také o šťastné rodině, která už šťastná není. Mluví inteligentně, občas vtipně a na české poměry otevřeně. Smysl toho celého vystoupení se člověk dočte ale až v závěru: Jana Topolánková skrz noviny vyzývá svého otce, aby se vrátil domů.

„Je mi to moc líto, ale já jsem pořád ještě tatínka nezatratila. Doufám, že dostane rozum,“ vyznává se na stránkách magazínu LN dcera předsedy české vlády, zatímco v pozadí stojí jeho opuštěná manželka, která jako by to celé dirigovala.

Ale dost ironizování. Češi toho o svých politicích mnoho nevědí a tohle je docela silné kafe. Topolánek opustil rodinu, žije s kolegyní z parlamentu. Česká veřejnost to nijak zvlášť neprožívá (proč by také měla), teď má ale možnost se emocionálně angažovat. Pohled do nitra premiérovy osiřelé rodiny není veselý a člověk si není jistý, jestli o něj vůbec stojí. Navíc tak trochu znervózní při myšlence na to, jak to všechno zase Topolánkovi pocuchá nervy, až bude řešit něco důležitého, třeba čunkovskou krizi.

Při všech těch nepříjemných pocitech je ale třeba říct jedna věc: zážitek zprostředkovaný Janou Topolánkovou působí opravdově, na rozdíl od bratrů Klausových.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].