Raději přiznej barvu
Když člověk nepřizná svou chybu na začátku, může se dostat do spirály zdůvodňování, ze které už nelze vyskočit a která často končí katastrofou. Podobný problém má teď i ministerstvo zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví v prvé řadě nebralo vážně varování Světové zdravotnické organizace před několika lety, která nabádala státy, aby se připravily na pandemii chřipky. Nikdo v té době ještě nevěděl, kdy a kde nákaza vypukne, některé státy však už začaly jednat, vypracovávaly pandemické plány, ale především pečlivě vybíraly farmaceutické firmy pro výrobu vakcín a smluvně si rezervovaly jejich kapacity pro případ nouze. Ten letos nastal a české ministerstvo zdravotnictví udělalo hned druhou chybu. Situaci podcenilo a vypsalo výběrové řízení na dodávku vakcín až v době, kdy už firmy o sto šest pracovaly na zakázkách jiných států a jejich kapacity byly omezeny.
Ministerstvo však nepřiznalo svou chybu a jakoby se nic nedělo, objednalo vakcíny pro půl milionu lidí. Ačkoliv epidemiologové tvrdí, že očkována musí být minimálně třetina obyvatel, aby ochrana měla smysl, ministerstvo stále vysvětluje, že objednaný počet je právě ten jediný správný. To, že byl dán pravděpodobně kapacitou firem a finančními možnostmi a ne odborným lékařským posudkem, už nikdo nahlas neříká. Pod palbou kritiky úředníci nakonec rozhodli, že původně dvousložkovou vakcínu rozdělí mezi dvojnásobný počet lidí, kteří dostanou po jedné dávce. A hurá, najednou máme očkování pro téměř milion lidí. To si museli na ministerstvu oddechnout. Jakkoliv třeba rakouský hlavní hygienik objednal dávky pro sto procent obyvatel, mají na to na ministerstvu ústy jejich mluvčího vždy odpověď: Stejně nikdy nebudete očkovat všechny lidi.
Ale úředníci se točí ve spirále výmluv stále výš. Vakcína přišla pozdě a očkování během už probíhající epidemie nemá velký smysl. Ministerstvo však opět nepřiznává svou chybu a ústy hlavního hygienika vzkazuje: očkovat, očkovat, očkovat. Je tu však jeden háček, lékaři nechtějí přebírat zodpovědnost za očkovací látku a někteří vakcínu sobě i svým pacientům odmítají aplikovat. Podle nich sebou vakcína přináší velké zdravotní riziko, za které nikdo nenese zodpovědnost.
Pokud ale ministerstvo prosadí svůj záměr silou, může čelit nesčetným žalobám pacientů, které budou trápit vedlejší účinky, ale především může nastat vlna komplikací u milionu lidí. To by mohlo být ještě více, než může napadnout prasečí chřipka. Jenže ministerstvo už nemůže vyskočit ze spirály zdůvodňování, která se točí stále rychleji, a musí vymýšlet další a další argumenty. Je tedy dost dobře možné, že nás nesemele prasečí chřipka, ale naši úředníci.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].