0:00
0:00
23. 4. 20082 minuty

Půjdete ke dnu

Na dně nádrže skončí část obce Nové Heřminovy včetně čtyřiadvaceti obytných domů.

Autor: Respekt

Na první pohled to působí rozumně. Když se v roce 1997 rozvodnila řeka Opava a zatopila místní obce včetně Krnova, ukázalo se, že je potřeba se na podobné povodně nějak připravit. Teď konečně ministerstva zemědělství a životního prostředí přišla z řešením, jak na to, a vláda návrh odsouhlasila: upraví se koryto řeky a postaví se jedna protipovodňová nádrž. Jenomže to má háček. Na dně nádrže skončí část obce Nové Heřminovy včetně čtyřiadvaceti obytných domů.

Obyvatelé obce a chalupáři, kteří sem přes léto dojíždějí, z toho vlastně vyšli ještě dobře. Jedna z navrhovaných variant totiž počítala s tím, že pod hladinou nádrže skončí celá třísethlavá obec. Tu nakonec úřady zamítly, i když byla zdaleka nejlevnější. (Jedna velká nádrž by vyšla na tři miliardy, kdežto malá nádrž s dalšími úpravami řeky bude stát miliard osm.) Ve hře ale byly i další možnosti, které mohly Nové Heřminovy před zátopou úplně ochránit. Ty se ale na stoly úředníků vůbec nedostaly.

↓ INZERCE

Autoři expertního posudku pro ministerstva totiž ze svého posuzování vyřadili studii, která místo stavby přehrady navrhovala rozšířit koryto řeky v Krnově. Podle autora studie z Unie pro řeku Moravu Václava Čermáka by promyšlené zkapacitnění řeky mohlo budoucím záplavám zabránit. A hlavně: nemusela by se kvůli tomu ničit žádná obec. Podle pětice autorů expertní zprávy z pražského ČVUT a brněnského VUT je to nerealistická varianta.

Těžko říct, která ze stran má pravdu, každopádně lze autory expertního posudku podezírat z poněkud jednostranného pohledu. Jedná se o vodohospodáře a krajinné inženýry; v jejich týmu chyběli ekonomové, sociologové a psychologové, kteří by posoudili, jaký bude mít stavba přehrady dopad na život v obci i v celém regionu. Nikdo tak dodnes neví, jestli zatopení půlky jesenické obce je skutečně tím nejrozumnějším řešením.

Stavitelé schválené přehrady to každopádně nebudou mít lehké. Už teď jsou zastupitelé obce i aktivisté z aktivisté z Hnutí Duha Jeseníky připravení protahovat stavební řízení jak jen to bude možné. Jak říká starosta obce Radovan Jílka:„Vůbec nevím, jak našim lidem vysvětlit, proč mají být jejich životy obětovány třeba kvůli Kauflandu v Krnově, který tam stojí v místech, kde bylo v roce 1997 spoustu vody.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].