Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Případ ředitele Podešvy

Ředitel hornopočernického gymnázia Jan Podešva si vyšlápl na své studenty, kteří v budově školy provozovali filmový klub.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ředitel hornopočernického gymnázia Jan Podešva si vyšlápl na své studenty, kteří v budově školy provozovali filmový klub. Rozčílila ho témata filmových dokumentů, které se žáci chystali kolegům představit. Série zákazů přišla letos na jaře, ale případ se provalil až teď (jako první s ním přišel o víkendu server iDNES.cz). A je to opravdu zábava: Podešva zakázal na půdě školy promítání filmů s homosexuální tématikou včetně navazující debaty s Jiřím Hromadou z Gay iniciativy s odůvodněním, že nechce svým žákům přidělávat starosti. A pro jistotu vydal i prohlášení (na které si už dnes nevzpomíná), které upravovalo program školního filmového klubu, v němž se mimo jiné píše, že „Gymnázium Praha 9 je státní vzdělávací institucí a výchova se nese v duchu tradičních hodnot evropské demokracie a humanity“.

Následuje pět zákazů osvětlujících, co se promítat ve filmovém klubu určitě nemá: filmy o drogové závislosti, pro interrupci, se sexuální tematikou nad rámec sexuální výchovy (homosexualita, transsexualita), o politickém extremismu (fašismus, terorismus apod.). Prohlášení uzavírá věta, že zodpovědný pedagog Milan Vindruška s ředitelem vždy projedná program dalších akcí.

Tímto praktickým příkladem se studenti osmiletého gymnázia dozvěděli, jak také může ona vyzdvihovaná evropská demokracie a humanita na půdě státní vzdělávací instituce vypadat. Místo pro případnou diskusi s pedagogy, studenty a jejich rodiči o tom, co se má či nemá ve filmovém klubu promítat, zde není. Vše rozhoduje všemocná ochranitelská autorita pana ředitele.

Zmíněný zodpovědný pedagog Milan Vindruška po této zkušenosti s ředitelskou demokracií a humanitou podal raději výpověď, Jiří Hromada z Gay iniciativy o všem informoval ministryni pro lidská práva a národnostní menšiny Džamilu Stehlíkovou, která slíbila, že se s ředitelem sejde a celou záležitost s ním probere.

Na celé patálii je možná nejzajímavější fakt, že studenti se zveřejněním svých výhrad vůči zákazům tak dlouho čekali. Na jaře měli strach, že kvůli případným problémům neodmaturují, takže se veřejně ozvali až po absolvování zkoušky dospělosti. To je alarmující: čas, kdy ředitelé zakazovali studentům všechno včetně detailů typu dlouhé vlasy, džíny či náušnice a za neuposlechnutí nesmyslných zákazů se trestalo vyhazovem – je přece dávno pryč. Obava, že bychom díky vedení hornopočernického gymnázia cestovali časem, ale není na místě. Dnes je všechno jinak a lze doufat, že soudní rodiče své děti podobnému prostředí, jaké panuje pod panem Podešvou, prostě nevystaví.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].