Posel špatných zpráv
Moskevský starosta navštívil Prahu, setkal se s pražským primátorem Pavlem Bémem, prezidentem Klausem a po letech nám připomněl, jací lidé v Rusku vládnou.
Málokterý politik na světě vydrží v tak významné funkci tak dlouho. Jurij Lužkov zastává post primátora Moskvy už patnáct let. To je velice špatná zpráva, a nejen proto, že vyvolává představu, že podobnou dobu stráví ve své funkci kterýkoli současný český vrcholný politik. Proč si Lužkova připomínat zrovna dnes? Moskevský starosta navštívil Prahu, setkal se s pražským primátorem Pavlem Bémem, prezidentem Klausem a po letech nám připomněl, jací lidé v Rusku vládnou.
Lužkov street, Karlovy Vary
Klaus si už ruku s Lužkovem podával, jako předseda poslanecké sněmovny před dvanácti lety. Bém tu zkušenost nemá, ale aspoň si v úterý zahrál za magistrát proti „Moskvě“ přátelský fotbálek. Lužkov chyběl, ale je to jedna z mála akcí, na kterých za svůj život chyběl.
Lužkov vylétl společně s Jelcinem, v Moskvě byl před patnácti lety tak populární, že jej volilo devadesát procent občanů. Jen namátkou. V roce 1997 byl druhým nejpopulárnějším ruským politikem, hned po generálu Lebeďovi. Ten už dávno zemřel. V roce 1998 předstihl Lužkova v popularitě vicepremiér Němcov. Ještě ten rok byl z funkce odvolán.
Lužkov odchod Jelcina přežil, na populárního primátora Moskvy si netroufl ani nový prezident Putin, oba našli nakonec společnou řeč. Už dávno jej nevolí absolutní většina Moskvanů, ale vliv stále má.
Jurij Lužkov přežil v politice i svého přítele Josifa Kobzona. Ruského Karla Gotta. A navíc zakladatele Společnosti pro 21. století, podle FBI jedné z nejvlivnějších ruských mafiánských skupin, která roky prala – zřejmě úspěšně - peníze v offshorových společnostech po celém světě. Asi i v Česku, Kobzon i Lužkov trávili každoročně nějaký čas - pár dnů až týdnů - v Karlových Varech. Spolu i zvlášt. Lužkov prý vlastní přes zprostředkovatele v Karlových Varech několik domů, Kobzon prý jeden taky.
Lužkov přežil i vyšetřování černých kont Jelcinovy rodiny – která si údajně ve Švýcarsku uložila na čtyři miliardy dolarů, ukradené z různých zahraničních ekonomických podpor Rusku. Před sedmi lety se mluvilo, že podíl na tunelování měl i Lužkov. Vyšetřování ve Švýcarsku ale po dvou letech utichlo, poté, co byli moskevští vyšetřovatelé kont odvoláni, nebo obviněni z různých trestných činů.
Pražská návštěva Lužkova mediálně zapadla ve víru debat o Milanu Kunderovi, vraždě Václava Kočky, volbách a vzpamatovávajících se světových burzách. Vcelku po zásluze. Ale stojí za to si připomenout, koho jsme tu zase měli na oficiální návštěvě.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].