Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Politický jazykový koutek

Stálo by už za to, aby nějaký lingvista vystopoval, kdo začal jako první užívat obratu „je to o tom“. Ne však proto, abychom mohli neznámého pachatele češtinářsky a veřejně lynčovat, nechceme zakládat eugenické hnutí za čistotu jazyka. Chceme pochopit mechanismus šíření podobných jazykových podivností, které se přirozenosti češtiny příčí.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Stálo by už za to, aby nějaký lingvista vystopoval, kdo začal jako první užívat obratu „je to o tom“. Ne však proto, abychom mohli neznámého pachatele češtinářsky a veřejně lynčovat, nechceme zakládat eugenické hnutí za čistotu jazyka. (Autor glosy přiznává, že na to mu chybí patřičné odborné vzdělání, a tak by chtěl předeslat, že píše z laické pozice a opírá se – kulhaje - jen o svůj jazykový cit).

Spíš proto, abychom pochopili mechanismus šíření podobných jazykových podivností, které se přirozenosti češtiny příčí. V podvědomí se totiž rodí soukromé podezření, že v případě uvedeného anglikanismu se virus rozšířil z poslaneckých lavic, odkud vycházejí i jazykové mutantní obraty typu „vykomunikovat“, „vyslali jsme signál“, „umím si představit“ nebo “chceme dojít ke konsenzuální dohodě”, které pokud by se ujaly i mezi obecným lidem, měli bychom se opravdu na co těšit.

Souvisí to ostatně s dalším důvodem pro takovou studii, a to je rostoucí rétorická agresivita a jazyková horkokrevnost českých politiků. Pro názornost několik příkladů: „Považuji to za zločin. Považuji to za diverzní akci ministerstva vnitra,“ rozčiloval se nedávno Pavel Bém nad zvolením Martina Červíčka šéfem pražské Policie. „To je neuvěřitelná podpásovka, je to nekorektní a neférové. Je to nemožné a absurdní, je to nesmysl!“ křičel o něco později při dotazu na možnou budoucí spolupráci s ČSSD.

Obdobně jako v USA, kde tamní občané založili encyklopedii takzvaných bushismů, bychom pak mohli založit sbírku klausismů. Mezi první cenné kousky navrhujeme zařadit tento: "Já jsem nesmírně proevropský, kéž by někdo jiný ještě byl tolik proevropský jako já“, pravil český prezident a evropský disident. Nebo: „Tak tohle je naprosto mylné paradigma a fatální omyl, kterého se dopouštějí ti nejpovrchnější kritikové.“

Neradi bychom tím ale vyvolali vášnivou reakci podobnou té Petra Hájka, když reagoval na text amerikanisty Jana Jařaba:„Je to změť nesmyslů, lží a urážek tak hloupá, nestrukturovaná a absurdní…“ Zkrátka šlo o „mimořádně, nesmírně neseriózní výkon“.

Chtěli bychom proto zdůraznit, že jen skromně navrhujeme vrátit se ke svěžím jazykovým kořenům (fundamentům) našeho rodného jazyka a zanechat „takových patetických spektáklů“. Ostatně, kde chybí argumenty, tam se začíná křičet.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].